Spiegel: Peevski: Yolsuzluğun zirvesi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Seine Anhänger feiern ihn als politisches Wunderkind, Gegner erklären seinen Aufstieg mit engsten Verbindungen zur politischen Mafia: Deljan Peewski ist die schillerndste Figur der bulgarischen Politik. Nun schaut auch Brüssel genauer hin.
(Çevirisi: peevski_korrup
Onun taraftarları onu, politikanın harika çocuğu olarak kutluyor. Muhalifler ise, onun yükselişini politik mafya ile olan sıkı bağları ile izah ediyor. Deljan Peevski Bulgar Politikası’nın en gösterişli figürü. Şimdi Brüksel de tam ona bakıyor.)
Alman Spiegel dergisi yazarı Frank Stier “Bulgar siyasetçi Peevski: Yolsuzluğun zirvesi” başlıklı yazı yazdı.
Spiegel, Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Milletvekili Delyan Peevski’ye ilgisini, 15 yılda Peevski’nin kariyerinde zirveye çıkmasıyla, Bulgar demokrasisinin mekanizmalarıyla ve piyasa ekonomisiyle açıklıyor.
Stier, Peevski’nin, Avrupa Komisyonu’nun yolsuzluk ve suçla mücadele raporlarıyla da alakalı olmasına da dikkat çekiyor.
Stier, Peevski’nin son aylarda yaptığı dev satın alışları milletvekilini kaleme almasına vesile gösteriyor.
Stier, Banker Tsvetan Vasilev’in Peevski’yle arasındaki anlaşmazlık nedeniyle batan Korporatif Ticaret Bankası’ndaki (KTB) gelişmelere de yer veriyor.
Stier, Peevski’nin başlıca medya grubu İkonomedia’nın sahibi İvo Prokopiev’i hedef aldığını, paralarının batan bankadan, dev kamu ihalelerinden ve kaçakçılıktan geldiğini kaydediyor.
Spiegel “HÖH’ün üç yıl önce aktif siyasetten ayrılan kurucusu Ahmet Doğan’a hakkıyla Peevski’nin siyasî babası denebilir” ifadesine de yer veriyor.
Stier, alaycı bir tonla Başsavcılığın, Peevski’nin ve annesi İrena Krısteva’nın mal varlığını teftiş ettiğini, ancak bir yolsuzluk izine rastlamadığını ifade ediyor.
Stier sözlerini şöyle tamamlıyor:
Şimdi Avrupa Komisyonu’nun Başsavcılığıa birkaç soru sorma sırası: Sofya’ya yabancı gözlemci gönderilecek mi?
Aydın Osman | T HABER

İçeriği Paylaş