Tav’ın 100 Mılyon Euro’ya Yaptırdıgı Balkanlar’ın Yenı Kapısı Açıldı

Haberler
İçeriği Paylaş

Tav Havalimanları Holding, yeniden inşa ettiği Üsküp Büyük İskender Havalimanı’nı hizmete açtı.

Tav Havalimanları Holding, yeniden inşa ettiğiÜsküp Büyük İskender Havalimanı’nı hizmeteaçtı. Mart 2030’a kadar TAV tarafından işletilecek havalimanı, yılda 4 milyon yolcuyahizmet verecek.

Geçen yıl mart ayında havalimanını mevcut terminali ile işletmeye alan TAV, 18 ay 5 günde 100 milyon Euro yatırımla yeni terminal binasıile alt yapı yatırımlarını tamamladı.Makedonya‘nın bağımsızlığını kazanmasının 20’nci yılında gerçekleştirilen töreneMakedonya Başbakanı Nikola Gruevski,Ulaştırma Bakanı Mile Janakievski, TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ile İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener katıldı. “Merhaba Rumeli diyerek başladığımız bu projeyi başarıyla tamamlamanın gururunu yaşıyoruz” diyen TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, şöyle dedi:

“Başkent Üsküp‘ün giriş kapısını, ülkenin dinamik ve modern yapısını yansıtacak şekilde yenileyerekkültürel bağlarımızın köklü bir geçmişe dayandığı Makedonya‘nın gelişmesine katkı vermekten mutluluk duyuyoruz. TAV Havalimanları olarak hedef bölge olarak gördüğümüz coğrafyalarda akıllı bir şekildebüyümeye, hızlı karar alma yeteneğimizi kültürleri birbirine eklemleyebilme becerimizle birleştirerek küreselekonomideki başarımızı perçinlemeye devam edeceğiz. ”

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, dost ülke Türkiye ile bu önemli günde beraber havalimanı terminalini açmaktan çok mutlu olduklarını söyledi. Gruveski, “Geçmişten gelen ortak tarihimizde bugünyeni bir sayfa açılıyor” diye konuştu.

KAPASİTE YILLIK 4 MİLYON YOLCU

TAV Havalimanları, başkent Üsküp‘te 6 yolcu Köprülü 40 bin metrekare yeni terminal binasıyla yıllık yolcu kapasitesini 4 milyona çıkarttı. Bu yatırımların yanı sıra apron ve pisti genişletildi. Kargo ve otopark kapasitesi de artırıldı. Yıllık 40 bin ton kapasiteli kargo deposu, yeni yangın istasyonu, 5 bin metrekare yönetim binası, 1300 araçlık otopark, 23 check-in kontuarı yapıldı. Mevcut pist de 500 metre uzatıldı.

REKOR SÜREDE BİTTİ

Yapımı 18 ay 5 günde tamamlanan yeni havalimanının stratejik konumuyla Balkanlar’ın ulaşım merkezi olması öngörülüyor. TAV, geçtiğimiz nisan ayında da ülkenin önde gelen turizm noktalarından Ohrid kentindeki St. Paul the Apostle Havalimanı’nı yenilemişti. TAV Havalimanları her iki Havalimanının işletme hakkını 20 yıllığına kazanmıştı.

HAVALİMANI 100 MİLYON Euro‘YA YENİLENDİ

Hizmete açılan Üsküp Büyük İskender Havalimanı ile ilgili bazı bilgiler şöyle;

Yeni Yolcu Terminal Binası: 40. 000 metre kare

Pist uzatma: 500 metre

Otopark alanı: 42. 500 metre kare / 1300 araç kapasiteli

Yönetim Binası: 5. 000 metre kare

Kargo Terminali: 40. 000 ton kapasite/yıl

Yeni yangın istasyonu

Mevcut askeri altyapının taşınması

Tüm altyapının yenilenmesi

Gerekli ekipman ve donanım sistemlerinin sağlanması

TAV HAVALİMANLARINDA KÜRESEL MARKA OLDU

Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV Havalimanları Holding, Türkiye‘deİstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa Havalimanları, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali ve Antalya Gazipaşa Havaalanı’yla MakedonyaTunus ve Gürcistan‘da ikişer havalimanının işletmesini yürütüyor.

Holding kısa süre önce Suudi Arabistan‘ın Medine Havalimanı ihalesinde en iyi teklifi verdi. Gümrüksüz satış mağazaları (duty-free), yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilgi işlem, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet gösteren TAV, 2010’da 420 bin uçak seferine ve yaklaşık 48 milyon yolcuya hizmet sundu.

Doğan Haber Ajansı


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.