MOSKOVA MERKEZ CAMİİ YIKILDI, İNŞAAT GENİŞLİYOR

Haberler
İçeriği Paylaş

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan tarihi Merkez Camii yıkılarak inşaatı devam eden yeni caminin alanı genişletildi. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in izni ile temel ve çatı kısmı sorunlu olan caminin alanı da Rusya Müftüler Konseyi’ne devredildi. Böylece inşaat için ek süre alınan Merkez Camii külliyesinde çalışmalar yeniden başladı.
Uzun süredir inşaatı devam eden caminin yaklaşık 120 milyon dolara mal olması bekleniyor. Açık ve kapalı alanda toplam 12 bin kişinin namaz kalabileceği caminin iç süslemelerini Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı üstlendi. Özellikle Cuma ve bayram namazlarında cemaatin ihtiyacını karşılaması mümkün olmayan küçük tarihi cami, ilk olarak 1904’te inşa edilmişti. Yeni camide tarihi alanın da restore edilerek korunması planlanıyor.
Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, eski camiyi mevcut hali ile korumanın mümkün olmadığına işaret ederek, sağlam olmayan malzemeden yapılan eski caminin yenilenmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Tarihi caminin yıkılmasına karşı çıkanlar ise, onarılmasının mümkün olduğunu savunuyor. Rusya Merkez Müftüsü Talget Taceddin’in de Moskova Belediye Başkanı Ravil Gaynuddin’e bir mektup yazarak caminin yıkılmasını engellemesini istediği iddia edildi. Merkez Camii, 2008’de şehir tarihi miras listesine alınmış, geçen yıl da Rusya Müftüler Konseyi’nin talebi üzerine çıkarılmıştı.
Vedomosti gazetesi, Paris’te 75, Berlin’de 80 cami bulunurken, 2 milyon Müslüman’ın yaşadığı Moskova’da toplam 4 caminin bulunmasının yetersiz olduğuna dikkat çekti. Müslüman toplumun başkentte yeni cami inşaatı ile ilgili taleplerine ise henüz olumlu cevap alınabilmiş değil. Tekstilşiki bölgesinde planlanan yeni camiye yerel halktan gelen tepki üzerine belediye izin vermemişti. CİHAN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.