Büyükelçi Rubin: Bulgaristan vatandaşları için vizelerin kaldırılması benim şahsi amacım

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Radyo Kircaali’ye konuşan Amerika Birleşik Devletleri‘nin (ABD) Sofya Büyükelçisi Eric Rubin, “Benim şahsi amacım Bulgaristan vatandaşları için vizelerin kaldırılması ve onların ABD’de serbestçe ikamet etmeleridir. Şu anda vize başvuruların yüzde 80’i onaylanıyor ve onlar başlıca üniversitelilere aittir. Sadece yaz aylarında staj programlarına katılabilmeleri için şimdiye kadar üniversitelilere verilen vizelerin sayısı 100 binin üzerindedir. Bu yıl üniversitelilere 9 bin vize verilecek. Çok sayıda 10 yıllık vizeler de verilmekte” diye kaydetti.

Diplomat, Kırcaali’de ABD Ayı Programı’nın kapanışını yapmak ve Bulgaristan Yahudilerinin kurtarılmasına adanan bir öğrenci konferansına katılmak için Kırcaali’yi ziyaret etti. Rubin, Bulgaristan’da hoşgörü geleneklerine vurgu yaparak, Nazi soykırımından 50 bin Yahudi’nin kurtarılmasına yardımcı olan Bulgarlara hayran kaldığını ifade etti. Büyükelçi, “Geleceğe işaret eden geçmişi anıyoruz” dedi.

Eric Rubin, yüksek İngilizce öğretim düzeyine hayran kaldığını dile getirdi. Kırcaali Hristo Botev Yabanci Diller Lisesi’ni ziyaretinden sonra Büyükelçi, Avrupa’da en iyi düzeydekiler arasında bulunan Bulgaristan’da yabancı dil öğretimi düzeyi ile gurur duymamız gerektiği görüşünü paylaştı. Büyükelçi, Bulgaristan’da 2 bin okulun çeşitli projelerin gerçekleştirilmesinde Bulgaristan İçin Amerika Vakfı tarafından desteklendiğini belirtti.

Ülkemize sağlanan finansmanların kısıtlanmasının öngörülmediğini kaydeden Rubin, aynı zamanda ABD Büyükelçiliği’nin Fulbright Programı kapsamında Bulgaristanlı öğretmenlere İngilizce Öğretmenliği eğitimi sağladığını aktardı.

Sofya Büyükelçisi Eric Rubin, ABD ve Bulgaristan arasındaki işbirliğin Bulgaristan-Türkiye sınırında sığınmacı baskısının azaltılmasına yönelik ortak çalışmalardan ibaret olduğunu söyledi. ABD Sınır Polisi ile Bulgaristan Sınır Polisi’nin deneyim alışverişinde bulunduğunu belirten Büyükelçi, ABD yönetiminin Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki mülteci krizi ile ilgili tartışmalı konuların çözümüne destek vermeye hazır olduğunu ifade etti. Diplomat, Türkiye’nin stratejik konumu ile NATO ve AB’nin önemli bir müttefiki olduğunun altını çizdi.

Eric Rubin, Bulgaristan’ın enerji kaynakları tedarikinin çeşitlendirilmesine yönelik çabalarını, Bulgaristan-Yunanistan ve Bulgaristan-Sırbistan doğal gaz enterkonnektörleri kurulmasını ve ülkenin kendi enerji kaynaklarını artırmasını destekledi. Diplomat, ”Daha çok kaynak, daha düşük fiyat demektir. Deneyim bunu gösteriyor” diye vurguladı.

Büyükelçi Rubin, ABD ve Bulgaristan Devlet Başkanları’nın görüşme gerçekleştirmesi üzerinde de çalıştığını dile getirdi.

ABD Büyükelçisi, Doğu Rodopların başkenti Kırcaali’de sıcak karşılanmasından dolayı teşekkürlerini ifade etti.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş