T.C. Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, Rusçuk Valisiyle görüştü

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

T.C. Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, beraberinde T.C. Burgas Başkonsolosu Cem Ulusoy ile dün Rusçuk Valisi Stefko Burdjiev’i makamında ziyaret etti. Vali Yardımcısı Vesko Marinov ile Türk elçiliklerinden diplomatların da yer aldığı görüşmede en yakın zamanda Bulgaristan’dan Türkiye’ye canlı hayvan ve büyükbaş hayvan eti ihracatının canlandırılacağı açıklandı.

Sayın Aramaz’ın ifadesine göre Türkiye Tarım Bakanlığından bir grup, konuyla ilgili son detaylaştırmalar yapılması üzere Bulgaristan’a gelecek ve ilk imkânda canlı hayvan ve et ihracatı canlandırılacak. Türkiye’ye hayvan ve et ihracatı 15 ay önce hayvanların şap hastalığı virüsü ile enfekte olması şüphesiyle durdurulduğu belirtildi.

Diplomat, iki hükümet arasında ikili doğal gaz bağlantı boru hattı kurulmasıyla ilgili müzakereler sürdürüldüğünü kaydetti. Sayın Aramaz, Türkiye’nin Nabuko projesini desteklediği için ilk önceleri bu hususta kuşkuları olduğunu, fakat Başbakan Boyko Borisov’un son Türkiye’yi ziyaretinde Nabuko projesi gerçekleşmeden de, doğal gaz bağlantı boru hattı kurulmasının olabileceğine dair Türk hükümetini ikna ettiğini sözlerine ekledi.
Muhtemelen mayıs ayında iki devlet başbakanları bu konu hakkında görüşecekler.

Türk diplomatı birkaç gün önce Boyko Borisov’un Türkiye Bakanlarıyla görüşmeleri sırasında ele alınan bazı ortak projeleri hatırlattı. Bu projeler, Varna-Burgas-İstanbul güzergâhında feribot bağlantısı kurulması ve Ankara ile Gurçistan arasında bağlantı yapılacak 3 000 kilometre yüksek hız demiryolu kurulmasına ilişkindir.

Demiryolu projesinin %50 oranında gerçekleştirildiği belli oldu. Yüksek hızlı tren hattı demiryolu Türk-Suriye sınırı-İstanbul-Svilengrad ve Kafkas sınırından- İstanbul-Svilengrad yönünde inşa edilecektir. Yeni tren hattı mal alış-verişini kolaylaştıracak ve iki ülke arasındaki iyi ticari ilişkilerin gelişimine yardımcı olacak.

Burdjiev, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin dinamik bir şekilde gelişmeye devam edeceğinden ümitli olduğunu paylaştı. O, Türk yatırımcılarının Ruse ilinde hafif sanayi, tarım ve makine inşaatı alanlarına yönelebileceklerini vurguladı. Vali, Türk diplomatlarını Etnik ve Demografik Konularında İşbirliği Bölgesel Konseyinin faaliyeti ve son oturumda sunulan verilerle tanıştırdı. Son 2011 sayımına göre veriler bölgedeki etnik Türklerin toplam 28 658, fakat Türkçeyi Anadili olarak 29 238 kişi göstermektedir. 611 Romanın Anadili olarak Türkçeyi belirttikleri ortaya çıktı. Burdjiev, konuklara İl İdaresi tarafından düzenlenen Anadili eğitiminde var olan sorunlarla ilgili yuvarlak masa toplantısında ortaya atılan konuları da tanıttı. Vali, bölgede etnik ve kültürel çeşitliliğin korunması amacıyla Anadili eğitiminde mevcut problemlerin çözümü için yardımcı olmaya hazır olduğunu beyan etti.
Görüşme protokol görevlileri arasında yapılan hediye değişimiyle sona erdi.
Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.