Savcılık, İçişleri Bakanlığı’ndaki yasadışı dinlemeleri onayladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) lideri Sergey Stanişev, 29 Mart tarihinde Başsavcı Sotir Tsatsarov’a sunduğu bir raporda birçok üst düzey siyasinin ve ünlü iş adamının Özel Dinlenme Ruhsatları (CPC) kullanılarak İçişleri Bakanlığı (MVR) tarafından dinlendiği ile ilgili Savcılığa bir rapor sunmuştu. Konuyla ilgili iki haftadır denetim yapan Savcılık, dün yaptığı açıklamada denetimlerin sonucunu kamuoyu ile paylaştı. Telekulak skandalını Başsavcı Sotir Tsatsarov, Yardımcısı Borislav Sarafov, Sofya Şehir Savcısı Nikolay Kokinov ve Yardımcısı Roman Vasilev tarafından belge ve haritalar eşliğinde kamuoyuna aktarıldı.

Telekulak skandalını toplam 10 savcının takip ettiğini açıklayan Başsavcı Tsatsarov, İçişleri Bakanlığı’nda bulunan ‘Teknik Operasyonel Birimler’ Özel Daire’nin (SDOTO) kontrolsüz ve kuralsız çalıştığı için usulsuz dinlenmelerin, ihlallerin, yolsuzluk uygulamalarının ve çok ağır ihlallerin yapıldığını açıkladı. Savcılık ayrıca, eski İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov’un yetkisi altında bulunan Özel Dinlenme Ruhsatları (CPC)’nın kullanılmaları konusunda kontrolsüz bir şekilde davrandığı ve böylece kanun ihlalinde bulunup bulunmadığının da soruşturulacağını açıkladı. Savcılık tarafından yürütülen denetim sonucunda SDOTO dairesinin şuanki başkanı ve eski başkanı hakkında cezai işlemler başlatıldığı bildirildi.

Soruşturma kapsamında, SDOTO şube başkanı Radko Dimitrov’un önemli bilgileri yok ettiği için de kendisinin sorumluluk taşıyacağı vurgulandı. Başsavcılık tarafından başlatılan telekulak denetimi 1 Eylül 2009 tarihinden bugüne kadar olan dönemi kapsadığı ve BSP lideri tarafından sunulan iddiaların üçte ikisinin doğru olduğunun kanıtlandığı kaydedildi. Denetim sonuçları ayrıca Avrupa Komisyonu’nun Sofya’da bulunan daimi temsilciliğine de gönderildiği vurgulandı. Savcılar konuyla ilgili yaptıkları değerlendirmede, denetimlerin gelenksel olarak bilinen sabit dinleme cihazları üzerinde yapılmadığını, denetimlerin belirli mesafeden özel teknoloji ve araçlarla yapılan dinlenme cihazlarına uygulandığını kaydetti.

Kanunsuz dinlenmeler konusuna Smolyan’dan cevap veren GERB lideri Boyko Borisov, ‘Tsvetanov’un böyle işler yapmadığı konusunda size garanti verebilirim ve bu gerçekler er veya geç mutlaka ortaya çıkacaktır’ şeklinde konuştu. Konuşmasının devamında ise Borisov, savcılığın hızlı soruşturma yapmasından dolayı kendilerini alkışladıklarını, aylardır ‘Belene’, ‘Tsankov kamık’, ‘Hoheger’ gibi konular hakında ihbarda bulunduklarını ve bu sektörlerden milyonlarca levanın hortumlandığına dair ihbarda bulunduklarını açıkladı.

Eski İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov ise, bir suç işlendiğine dair bulgu bulunduğunun başka, kanıtın ise farklı şeyler olduğunu belirtti. Eski İçişleri Bakanı’nın 2009-2013 dönemleri arasında Özel Dinlenme Ruhsatları’nın (CPC) kanunsuz olarak kullanılmasına dair kanıt bulunduğu takdirde, kendisinin siyasetten çekileceğini ve cezai sorumluluk taşımaya hazır olacağını açıkladı. Şuanda ülkenin seçim kampanyasında olduğunu belirten Tsvetanov, birçok siyasi partinin savcılığı bu kampanyada kullanabileceklerini düşündüklerini kaydetti. CPC kullanılarak milletvekili adayı olan İsa Besoğlu’nun ve Lütvi Mestan’ın Mihail Mikov’un İçişleri Bakanı olduğu dönemde dinlediklerini hatırlatan Tsvetanov, şuanda kendisinin ve Borisov’un da dinlenebileceği konusunda korktuğunu vurguladı.

Zaman Bulgaristan


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.