“Muhtaç Olanlara Yardım Et” yardım kuruluşu mülteciler için Sofya’ya mesçit açmak istiyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da ibadete açık tek camide, ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyelilerin de gelmesiyle yaşanan yoğunluk yeni mescit ihtiyacını doğurdu.
“Muhtaç Olanlara Yardım Et” isimli yardım kuruluşu, başkent Sofya‘da ibadete açık tek cami olan Kadı Seyfullah Efendi camisinde Suriye’den gelenlerin de etkisiyle aşırı yoğunluk yaşandığını bu nedenle yeni ibadet merkezleri oluşturmak istediklerini açıkladı.
Yardım kuruluşu, Sofya‘da mülteci kamplarında kalan Suriyeliler için ibadetlerini yerine getirebilmeleri amacıyla mescit açmayı talep ettiğini belirtti.
İçişleri Bakan Yardımcısı Vasil Marinov da, kuruluşun, başkent Sofya‘nın Ovça Kupel, Vrajdebna ve Voenna Rampa semtlerindeki üç barınma kampında mescit açmak istediğini doğruladı.
Bu tür ibadet ortamlarının Avrupa‘nın her yerinde bulunduğunu ifade eden Marinov, böyle bir talebin amacının Sofya‘da ibadete açık tek cami olan ve Banya Başı camisi olarak bilinen Kadı Seyfullah Efendi camisinde yaşanacak yığılmayı önlemek olduğunu kaydetti.
Bu arada başkent Sofya‘daki barınma merkezlerinde toplam 3 bin 860 Suriyeli sığınmacı bulunuyor.
AA

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.