Suriye’deki Türkmenlere Türkiye aleyhtarı protesto yapmaları için tehdit

Български Новини
İçeriği Paylaş

Türkiye, halkın reform taleplerini güç kullanarak bastırmaya çalışan Suriye’ye yönelik eleştirilerini artırırken, Şam yönetiminin Ankara’yı Türkmenler üzerinden vurmayı planladığı iddia edildi.

Türkiye, halkın reform taleplerini güç kullanarak bastırmaya çalışan Suriye’ye yönelik eleştirilerini artırırken, Şam yönetiminin Ankara’yı Türkmenler üzerinden vurmayı planladığı iddia edildi. Edinilen bilgilere göre Şam, Suriye Türkmenlerini Türkiye aleyhtarı gösteri yapmaya zorluyor. Suriye istihbaratının, Türkmen köy muhtarlarına, bütün Türkmenleri toplayıp Türkiye’nin tavrını protesto etme emri verdiği, aksi takdirde işkence edilecekleri tehdidinde bulundukları belirtiliyor. Bu tehditlerin ardından çok sayıda Türkmen’in yaşadığı sahil şehri Lazkiye’de dün Türkiye karşıtı bir protestonun düzenlendiği kaydedildi. Gösteri için Lazkiye’nin seçilmesinde, şehirdeki muhalif eylemlerin bir Türkmen mahallesinde yapılmış olmasının etkisi büyük. Türkmen ve Arap muhaliflerin doktorlar ve mühendisler öncülüğünde toplandığı gösterilerde yaklaşık 60 Türkmen’in tutuklandığı ve birçoğunun Türkiye casusu olarak suçlandığı söyleniyor. Geçtiğimiz günlerde Humus şehir merkezinde toplanan Türkmen ve Arap kadınların öldürüldüğü ve Şam’da Hacer Esved mahallesinde yaşayan Golan Türkmenleri’nin gösterisinin silahla bastırıldığı, birçok kişinin öldüğü de yeni ulaşan bilgiler arasında. Türkiye kaynaklarına göre Suriye’de bir buçuk milyon Türkmen yaşıyor.

Kaynaklar, Suriye’den gelen ilk mültecilerin Türkmenler olduğu bilgisini de yalanlıyor. ‘Gemiyi ilk terk eden Türkmenlerdir’ gibi bir imaj oluşturulmaya çalışıldığı bilgisini veren kaynaklara göre, Suriye’ye sığınanlar arasında henüz Türkmenler bulunmuyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in reform vaadinde bulunduğu pazartesi günkü konuşmasının ardından da dün başkent Şam ve çeşitli kentlerde Esed’e destek gösterileri yapıldı. Binlerce kişinin katıldığı gösterilerde, Esed’in açıkladığı reform kararlarına destek verilirken, İsrail aleyhinde sloganlar atıldı. Gösteriler sırasında rejimin destekçileriyle karşıtları arasında 3 şehirde çatışmalar çıktığı, en az 7 kişinin öldüğü bildirildi.

ESED’DEN YENİ GENEL AF

Suriye lideri Beşşar Esed dün yeni bir genel af yasasını onayladı. Bu kapsamda tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa yakalanan mahkumlar affedildi. Esed, 31 Mayıs’ta da yasaklı Müslüman Kardeşler de dahil birçok örgütün üyesi için af ilan etmiş, kararın ardında yüzlerce kişi serbest bırakılmıştı. Ancak insan hakları örgütlerine göre Suriye hapishanelerinde daha binlerce kişi var. Bu arada Ankara’da görev yabancı ülkelerin büyükelçileri dün Dışişleri Bakanlığı’na davet edilerek Suriyeli sığınmacıların yerleştirildiği Hatay’daki kamplarla ilgili bilgi verildi. Arapça bilen çocuk psikoloğundan çamaşırhaneye, çocuk parkından televizyon odasına kadar tüm konular hakkında sefirlere sunum yapıldı.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.