Ohri Anlaşmasının 10’uncu Yıldönümünde Türkler Gereken Hakları Elde Edemedi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya‘da çatışmaların görüldüğü 2001 yılında imzalanan Ohri Çerçeve Anlaşması’nın 10’uncu yıldönümünde ‘Makedonya‘nın Avrupa Birliği ve NATO üyeliğine doğru Ohri Çerçeve Anlaşması Konferansı’ düzenlendi. Ohri Çerçeve Anlaşması döneminde ABD Temsilcisi olarak imza törenine katılan James Pardew, katıldığı konferansta, “Böyle bir anlaşmaya varmak zor oldu. Daha önemlisi ise anlaşmayı yürürlüğe geçirmektir. Bu yolda iyi gelişmeler kaydedilmiştir” dedi.

Pardew, imzalanan Ohri Çerçeve Anlaşmasıyla Makedonya‘da iç savaşın önlenmiş olduğunu söyledi. ABD Makedonya Büyükelçisi Philip Riker , Ohri Çerçeve Anlaşması’nın uygulanmasıMakedonya‘nın geleceği için önemli olduğunu ve Avro-Atlantik entegrasyonu için anahtar konumunda olduğunu vurguladı.

Konferansa katılanlar arasında Anlaşmaya, Makedon bloğu tarafından imza atan Lubço Georgievski ve Branko Tsırvenkovski ile Arnavut Askeri Kanadın komutanı şimdi ise Demokratik Bütünleşme Birliği lideri Ali Ahmeti vardı. “Ohri Çerçeve AnlaşmasıMakedonya‘da Bosna senaryosunu engelledi” diyen Ahmeti, Uluslar arası güçler, NATO ve bazı Avrupa Birliği ülkeleri o zaman olabilecek olayların tehlikesini gördüklerini söyledi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.