Bulgaristan’da skandal karar: Irkçıların saldırdığı cami cemaatine ceza verildi

Balkanlardan Haberler Haberler Български Новини
İçeriği Paylaş

Başkent Sofya’da ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi militanlarının 20 Mayıs 2011 tarihinde Banya Başı Camisi;nin önünde namaz kılan cemaate yönelik saldırısında ağır yaralanan Müslümanlardan Georgi Dimitrov’un 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği bildirildi.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Basın Merkezi;nin açıklamasında uluslararası tepkiler uyandıran çirkin ırkçı saldırı olayından bu yana geçen zamanda savcılığın şiddete maruz kalan Dimitrov’u “suçlu” olarak göstermeye çalıştığı belirtildi.

Sanık olarak çağrılan Dimitrov’un, savcılık tarafından “kamu düzenini bozmak, toplum huzurunu kaçırmak ve resmi görevlilere saldırmak” suçlamasıyla ifadesinin alındığı öğrenildi.

Açıklamada video görüntülerinde Dimitrov’un namaz kılarken bir ATAKA militanının saldırısına uğradığının net olarak görüldüğü belirtilerek şu görüşlere yer verildi:

“Polis ve savcılık yetkilileri saldırganların kimliğini belirleyemedi. Buna karşılık kendi kutsal ibadetini yerine getiren Müslümanları suçlu göstermeye çalışıyorlar. Yumurta ve taşlarla cemaate saldırıp, ibadet yerini de kirleten saldırganlar ise takipsiz kalıyor.”

Savcılık ve polisin tavrının “düşündürücü” olarak nitelendirildiği açıklamada Bulgaristan Parlamentosu;nun 27 Mayıs 2011 tarihinde kabul ettiği bildiriyle ATAKA’nın çirkin saldırısının şiddetle kınandığı hatırlatıldı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.