Romanya’da referandum geçersiz, Cumhurbaşkanı Traian Basescu tekrar görevde

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle pazar günü hakkında “azledilmek” üzere referandum düzenlenen Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu seçmenlerin yüzde 87,55’inin aleyhine oy kullanmasına rağmen görevinde kaldı. Basescu’ya destek verenlerin oranı ise yüzde 11,12 olarak açıklandı. Katılım oranının yüzde 46,13 oranında düşük çıkması nedeniyle referendum geçersiz sayıldı. Anayasal sisteme göre referandumun geçerli olabilmesi için seçmenlerin en az yüzde 50’sinin sandık başına gitmesi gerekiyordu. Böylece Basescu, ikinci kez hakkında düzenlenen referandumdan başarılı çıkmış oldu. 
   Romanya Merkez Seçim Bürosu (BEC) başkanı Gabriela Bogasiu, bugün düzenlediği basın toplantısında referandum sonuçları ile ilgili son verileri açıkladı.

Bogasiu’nun verdiği bilgilere göre pazar günü 17 milyon 984 bin 621 kayıtlı seçmenden ancak 8 milyon 297 bin 135’i sandık başına gitti. Oy kullanan seçmenlerin yüzde 87’si (7 milyon 264 bin 819 kişi) Basescu’nun azledilmesini onaylarken, seçmenlerin ancak yüzde 11,12’si (923 bin 147 kişi) Cumhurbaşkanının azledilmesine karşı çıktı. 109 bin 169 kişinin oyunun geçersiz sayıldığı referendumda kendisine yakın Liberal Demokrat Parti (PDL) ve seçmenlere boykot etme çağrısında bulunan Basescu, halkın sandık başına gitmeyerek iyi bir ders verdiğini belirtti. Basescu, bundan sonraki hedefinin toplumsal uzlaşmayı sağlamak olacağını vurguladı.

Kendisini görevden uzaklaştırmayı amaçlayan referandumu “darbe” olarak nitelendiren Basescu, bu girişimin sonuçsuz kaldığını vurguladı. Basescu, halk nezdinde desteğinin düşük çıkmasını ise kriz döneminde uygulanan kemer sıkma politikalarından halkın kendisini sorumlu tutmasına bağladı.

Cumhurbaşkanının görevden alınmasını isteyen liberal sol koalisyon hükümetinin başbakanı Victor Ponta ise Basescu’nun halk nezdindeki meşruiyetini yitirdiğini söyledi.

Sekiz yıldır görevde bulunan merkez sağ kanattan Cumhurbaşkanı Traian Basescu Basescu, yetkilerini aştığı gerekçesiyle 6 Temmuz’da sol kökenli Başbakan

Victor Ponta’nın lideri olduğu Sosyal Liberal Birliği’nin çoğunlukta olduğu parlamento da 256’ya karşı 114 oyla geçici olarak görevinden alınmıştı.

Görevine geldiği günden beri Cumhurbaşkanı Train Basescu ile güçler çatışması yaşayan başbakan Victor Ponta, bir süre önce doktora tezinde intihal iddiaları ile ilgili kamuoyunda yayınlanan haberlerlerden Basescu’yu sorumlu tutmuştu.

Önümüzdeki Eylül ayında Avrupa Birliği Schengen bölgesine giriş kararı görüşülecek olan Romanya’daki tartışma ve siyasi çalkantıların AB ülkelerinin Schengen kararını olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor.

HAYRİ GÜL, BÜKREŞ Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.