Sofya’da ‘İstanbul Hasreti’ Sergisi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

İstanbul’u ziyaret edip, güzelliğinden etkilenen 20 Bulgar sanatçı, başkent Sofya’nın merkezindeki “Avrupa” sanat galerisinde, “İstanbul Hasreti” konulu sergi açtı.

Sanatçılar, İstanbul’dan aldıkları ilhamla yaptıkları sulu boya ve yağlı boya çalışmalarla, grafik tablolar ile heykellerden oluşan 50’yi aşkın eseri sergiledi.

“Bab-ı Esrar” kitabının Bulgarca baskısı nedeniyle düzenlenen galaya katılmak üzere Sofya’ya gelen yazar Ahmet Ümit, serginin açılışında yaptığı konuşmada, yaşadığı şehrin yüzünü Bulgar sanatçıların gözü ile görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Ümit, “Üç gün önce İstanbul’daydım, Sofya’ya gelip yine İstanbulumu buldum” dedi.

Bulgar ressam Venera Konstantinova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı meslektaşları ile İstanbul’u turist olarak ziyaret ettikten sonra bu ihtişamlı kenti sanatçı olarak belgelemeye karar verdiklerini söyledi.

“İstanbul’a bir kez giden daima oraya geri döner” diyen Konstantinova, “Kapıldığımız İstanbul büyüsü, burada sergilenen ve hepsi farklı tür ve tarzlara ait eserlerin sayısını da arttırdı” diye konuştu.

Genç ressam Silviya Şoseva da aynı duyguları paylaştığını belirterek, kendi eserlerinde şehrin gün batışı ve gece manzaralarını betimlemeye çalıştığını söyledi.

Serginin açılış törenine Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve Türkiye’nin Sofya Kültür ve Tanıtma Müşaviri Cemal Tekkanat da katıldı.

Büyükelçi Gökçe, sergiye katılan sanatçıları ve Sofya’nın seçkin kültür temsilcilerini büyükelçilik konutunda, Ahmet Ümit’in onuruna verdiği resepsiyonda ağırladı.

AA


İçeriği Paylaş