Plevneliev, yabancı yatırımcılara verilecek oturum şartlarının hafifletilmesini istedi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Bulgaristan’a yatırım yapan yabancı vatandaşlara uzun süreli oturum verilmesini öngören Yatırımları Teşvik Kanunu’nun bazı maddelerini veto etti. Cumhurbaşkanı Plevneliev, Yabancılar Kanunu’nda kabul edilen yeni koşullar dolayısıyla yabancı yatırımcıların önüne yeni engellerin konulduğunu savundu. Yabancıların ülkede daimi oturum alabilmeleri için getirilen yeni koşullara karşı olduğunu ifade eden Plevneliev’in, getirilen koşullara göre, yabancıların yerli bir firmaya en az 4 milyon leva sermaye yatırmaları ve en az 50 kişiyi istihdam etmeleri şartlarına karşı geldiği belirtildi. Avrupa Birliği ülkelerinin mevzuatlarını örnek gösteren Cumhurbaşkanı Plevneliev, aynı işlem için AB ülkelerinin şartlarının daha hafif olduklarını vurguladı. İrlanda ve Yunanistan gibi ülkerde daimi oturum alınabilmesi için 300 bin euro yatırım istendiğini belirten Plevneliev, Estonya’da bu rakamın 63 bin 900 euro, Almanya’da 250 bin euro ve 5 kişiye istihdam sağlamak olduğunu hatırlattı.
Dünya genelinde böyle bir metodun, yoksul ülkelerdeki yatırımların ve işsizliğin yüksek olduğu bölgelerde uygulandığına değinen Plevneliev, Avrupa Birliği’ndeki en yoksul üç bölgenin ise Bulgaristan’da yer aldığını vurguladı.
Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delyan Dobrev, Cum­hur­başkanı’nın vetosu nedeniyle parlamentoya, yabancı yatırımcılara uzun süreli oturum sağlayan maddeler üzerinde daha dikkatlice inceleme olanağı sağladığını söyledi. Yabancı yatırımcıların diğer ülkelerde böyle bir hak alabilmesi için çok daha düşük şartlar talep edildiğini aktaran Bakan Dobrev, Bakanlar Kurulu’nun çok daha düşük şartlar ile değişiklikleri meclise gönderdiğini, ancak mecliste bu konuda görüş birliği sağlanamadığını ve şartların ağırlaştırıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı’nın onayı ile meclisin yabancılara verilecek oturum statüsünün diğer Avrupa ülkelerindeki gibi daha düşük şartlar ile sağlanabileceği konusunda daha iyi düşünme fırsatı elde edeceğini vurgulayan Dobrev, ilk öneriye göre, 600 bin leva yatırım şartı istendiğini, ancak yeni şartların 600 bin mi veya daha az veya daha fazla mı olacağına meclisin karar vereceğini sözlerine ekledi.

Bulgaristan Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.