Cumhurbaşkanı adayları belli oldu, sosyal vaatler ön plana çıkıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için partilerin adayları belli olurken, seçimlere az bir süre kala rekabet de artı. 23 Ekim’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partilerin adayları belli olurken adayların öncelikleri de aktarılmaya başlandı. GERB’in merakla beklenen adaylarını açıklamasıyla farklı söylentiler de sona erdi. Başbakan Boyko Borisov, uzun süredir söylediği gibi Bölgesel Kalkınma Bakanı Rosen Plevneliev’i aday olarak gösterirken, Adalet Bakanı Margarita Popova’yı da yardımcılığına aday gösterdi. BSP’nin adayı ise İvaylo Kalfin oldu. Seçim sonuçlarında etkili olacağı tahmin edilen bir diğer aday da Meglena Kuneva. Diğer adaylar arasında ise Mavi Koalisyon adayı Rumen Hristov, Aleksey Petrov ve ATAKA lideri Volen Siderov yer alıyor.

Başbakan Boyko Borisov, GERB’in Cumhurbaşkanı adaylarını açıklarken yaptığı değerlendirmede, Bul­ga­ris­tan’­ın modern bir vizyona ihtiyacı olduğunu söyledi. Adayların, hükümette çalışmaların sorunsuz devam edebilmesi açısından değerlendirilerek seçildiğini aktaran Başbakan, Bölgesel Kalkınma Bakanlığında çok güçlü bir ekibin olduğunu, bunun Plevneliev’in başarısı olduğunu, Popova’nın da, Bulgaristan’ın zayıf noktası olan adalet sisteminde kendini kanıtlamış bir hukukçu olduğunu, Brüksel’deki irtibatları sayesinde bunu değiştirebileceğinden dolayı seçildiğini aktardı.

GERB’den aday gösterildiği anda vaatlerini açıklayan Rosen Plevneliev, Bul­ga­ristan’ın bölge lideri olabilmesi ve ülkenin modernizasyonu için çalışacağını söyledi. Kendisi için hiç bir şeyin değişmediğini, Cumhurbaşkanı adayı olarak ülke çıkarlarını korumaya devam edeceğini söyleyen Plevneliev, ulusal çıkarların tehlikede olduğu zamanlarda hiç susmayacağını aktardı. Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, bölgesel kalkınma, altyapı, enerji bağımlılığı, enerji ve çevre gibi alanlarda daha fazla çalışacağını aktaran Plevneliev, bunların hepsinin yapbozun birer parçası olduğunu ve uzun süreli belirli hedeflerle bunların tamamlanacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda vatandaşların kurumların gündemlerini yeni bir formata koymaya çalışacağını aktaran Plevneliev, cumhurbaşkanı olarak cezbedici sloganlardan kaçınıp kesin alınan sonuçları öne çıkaracağını ve hiçbir siyasi oyuna alet olmayacağını savundu. Plevneliev, ‘Bizim için önemli olan sadece çok iyi hazırlandığımız değil, bundan sonra yapacaklarımıza, bugüne kadar yaptıklarımızla güveniyoruz. Bizim için sürprizler yok. Gerçek siyaset, insanlara ve topluma en fazla yararlı olabilmemizdir.’ şeklinde konuştu.

Plevneliev’in yardımcısı olarak gösterilen Adalet Bakanı Margarita Popova da, Plevneliev ile uzman bir ekip olduklarını ve ülkenin modernizasyonu için çalıştıklarını söyledi. Popova, adayları ile GERB’in yapacaklarının temelinde adalet olacağını gösterdiğini savunurken, iyi bir devlet adamının sadece Anayasa’da yazanları uygulayan kişi değil, uzun süreli karar alma sorumluluğu olan ve tüm toplumu pozitif enerji ile birleştiren kişi olması gerektiğini savundu. Adalet sisteminin halka açılmasının adaylar için öncelik olacağını savunan Popova, bunun uzun süredir ertelendiğini ve bunun halka karşı bir borç olduğunu savundu.

Kalfin: Bulgaristan’da dayanışma
ve sosyal politikaya öncelik verilmeli

BSP’nin Cumhurbaşkanı adayı İvaylo Kalfin, Bulgaristan’da dayanışmaya ve sosyal politikaya öncelik verilmesi gerektiğini söyledi. Kalfin, ilk olarak ülkenin önceliklerinin belirlenmesi gerektiğini aktarırken, önceliğin bölgesel politikalara verilebileceğini söyledi. Bölgesel politikaların sadece otoyol yapmaktan ibaret olmadığını kaydeden Kalfin, Avrupa finansmanları ile bölgesel potansiyelin geliştirilmesi gerektiğini, gençleri ülkede tutacak, güvenliğe, sağlığa ve eğitime yeterli hizmetlerin verilmesi ve yatırımcıların çekilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bölgesel politikaların parça parça yapılamayacağını dile getiren Kalfin, kalkınmanın dengeli ve bölgelere gelişme imkanı sağlaması gerektiğini, aksi takdirde, ülkedeki negatif yöndeki nüfus sorununun devam edeceğini aktardı. Bulgaristan’ın yakın zamanda kara sınırlarında Schengen’e giremeyeceğini savunan Kalfin, buralarda Schengen şartlarına uyulmadığını ileri sürdü. Kalfin en büyük rakibinin ise GERB adayı Rosen Plevneliev olduğunu aktardı.

Kalfin ayrıca, Bulgaristan’daki yoksulluğun arttığını, küçük ve orta ölçekli şirketlerin durumlarının giderek kötüleştiğini, hastanelerin iflas ettiğini, sağlık hizmetlerinin herkese yönelik olmadığını savundu. Avrupa’nın başka hiçbir ülkesindeki siyasetçilerin bu şekildeki bir sosyal politikaya izin vermeyeceklerini savunan Kalfin, Bulgaristan devletinin vatandaşlarının nerede yaşarsa yaşasın asgari standartların garanti edilmesi gerektiğini savundu.

Kuneva: Yoksulluk, eğitim, nüfus ve
sağlıktaki sorunlarla mücadele edeceğim

Bağımsız İnsiyatif Komitesi adayı Meglena Kuneva da, seçimi kazanması halinde cumhurbaşkanının yetkilerini artırmayacağını, var olanları daha iyi yönetmeye gayret göstereceğini söyledi. Kuneva, seçilmesi durumunda, yoksulluk, eğitim, kültür, nüfus sorunu, halkın sağlığı ve Bulgaristan’ın dünyadaki itibarını geri getirmek gibi alanlarındaki sorunlar ile mücadele edeceğini aktardı. Kuneva, ekonomik özgürlük ve adil rekabet, tekellerle mücadele eden, tüketicilerin haklarının kötüye kullanılmaması alanlarında mücadele eden bir cumhurbaşkanı olacağını aktardı. Bulgaristan para biri levanın daha da güçlenmesi ve istikrarlı mali sistem için mücadele edeceğini açıklayan Kuneva, okulların otoritesini artırmak ve doktorların yurt dışına göç etmeleri ile mücadele edeceğini dile getirdi.  Kuneva, her insan hakları ihlali, ekonomide durdurulan yardımlar, eğitime ve kültüre desteğin az olması, istihdamın yetersiz olması ve ümitsizliğin karşısında olacağını sözlerine ekledi.

Plevneliev’in şansı büyük

Sosyal Araştırma ve Marketing kuruluşu MBMD’nin yaptığı araştırmaya göre, seçimlerin bugün yapılması durumunda Rosen Plevneliev’in büyük şansı bulunduğunu açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre, Plevneliev, oyların yüzde 32,7’sini, Meglena Kuneva yüzde 15,7’sini, İvaylo Kalfin ise yüzde 12,3’ünü alacak. İkinci tura Rosen Plevneliev ve İvaylo Kalfin’in kalması durumunda Plevneliev’in oyların yüzde 41,3’ünü, Kalfin’in ise yüzde 14,2’sini alacağı tahmin ediliyor. Plevneliev’in Kuneva ile ikinci tura kalması durumunda Plevneliev’in yüzde 33,6, Kuneva’nın ise yüzde 22 oy alacağı tahmin ediliyor. Araştırmaya göre Mavi Koalisyon adayı Rumen Hristov’un yüzde 1,9; Volen Siderov’un yüzde 2, Aleksey Petrov’un yüzde 1,5 oy alması bekleniyor. ‘Seçimlerde oy kullanacak mısınız?’ sorusuna ise ankete katılanların yüzde 49,6’sı olumlu cevap verirken yüzde 17,6’sı kime oy vereceklerinde tereddüt yaşadıklarını, yüzde 12,7’si oy kullanıp kullanmayacaklarını bilmediklerini, yüzde 20,1’i ise oy kullanmayacağını söyledi. Ankete katılanların yüzde 37,3’ü cumhurbaşkanının iktidar partisinden farklı bir partiden olmasını isterken, yüzde 31,2’si cumhurbaşkanının GERB’den olmasını istiyor. 

Erkan Tunca, Sofya


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.