Makedonya ve Bulgaristan ilişkileri ilerletmeye çalışıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’ın Makedonya’nın AB’ye katılımını engellemesinden aylar sonra, Başbakan Boyko Borisov ilişkileri düzeltmek amacıyla Makedon mevkidaşı Nikola Gruevski’yi Sofya’ya davet etti.

Borisov, Üsküp’ün Bulgaristan’ın AB ve NATO üyelik süreçlerinde vereceği desteğe güvenebileceğini söyledi ve Sofya-Üsküp-Tiran otoyolunun yapımı gibi ekonomiyle ilgili konuları görüşmeye duyduğu ilgiyi dile getirdi.

Ne var ki, Üsküp’ten Borisov’un ddavetine bugüne kadar bir yanıt gelmedi.

İki ülke arasındaki ilişki, Bulgaristan’ın Yahudi Soykırımı’ndaki rolünü ortaya koyan Oscar adayı Makedon filmi “Üçüncü Yarı”nın galası sonrasında daha da soğudu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, ülkesinin bu yılki başlıca önceliklerinden birinin Makedonya ile iyi komşuluk ilişkileri kurmak olacağını söyledi.

Makedon ve Bulgar dışişleri bakanlığı çalışma grupları, iki ülke arasındaki yeni dostluk anlaşması, iyi komşuluk ilişkileri ve işbirliği anlaşmaları konusunda Bulgaristan tarafından hazırlanan taslak üzerinde görüşmelere devam ediyor.

Ancak Makedon analistler, Borisov’un çağrısı ve yeni anlaşma taslağının iki Balkan ülkesi arasındaki yanlış anlamaların üstesinden gelme amaçlı samimi bir niyet arz etmediğini ileri sürdü.

Eski Makedon büyükelçi Risto Nikovski SETimes‘a verdiği demeçte, “Bulgaristan, Makedonya’ya karşı aynı inkar politikasını sürdürüyor.” dedi.

Mayıs ayında Bulgaristan’da yapılacak parlamento seçimleri kapsamında, Makedonya-Bulgaristan ilişkileri hakkında da bir takım açıklamalar yapılıyor.

Makedonya’nın eski Sofya Büyükelçisi Georgi SpasovSETimes‘a verdiği demeçte, “Bu seçim kampanyasında, Bulgaristan’ın ulusal çıkarlarının tehdit altında olduğu ve ülkenin Makedonya’nın AB ve NATO üyelik sürecine karşı çıkmaya çalışacağını duyabilirsiniz. Buna karşın Makedonya, baskın bir kamuoyunun kendisine karşı saldırgan ve haksız bir tutum içine giren [Bulgar] siyasileri kınamasını umuyor.” dedi.

Bulgaristan’ın iki eski cumhurbaşkanı, Georgi Parvanov ve Zhelyu Zhelev, geçtiğimiz günlerde Sofya makamlarına çağrıda bulunarak Makedonya’nın önünü kesmenin bir hata sorumsuzluk olduğunu ve Bulgaristan’ın çıkarına olmadığını söyledi.

Parvanov, “Makedonları, aynı kökenden geldiğimiz insanların önünü kesiyoruz. Halbuki tam tersi olmalı, onların en büyük destekçisi olmalıyız.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Spasov ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Makedonya ve Bulgaristan’ın ilişkilerini istikrara kavuşturmada uzun vadeli çıkarı vardır ve bu da sürelerle veya gecikmelerle şarta bağlanmamalıdır.”

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.