Kayseri’den Saraybosna’ya büyük jest

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

2017 Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları’na, Kayseri’nin Bosna-Hersek lehine adaylıktan çekilmesiyle tek aday olarak kalan Saraybosna ev sahipliği yapacak.

2017 Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları’na, Kayseri’nin Bosna-Hersek lehine adaylıktan çekilmesiyle tek aday olarak kalan Saraybosna ev sahipliği yapacak.

Avrupa Olimpiyatlar Komitesi (EOC), Kayseri’nin de aday olduğu 2017 Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları’nda, Kayseri’nin adaylığını çekmesi üzerine oyunların Saraybosna’da yapılmasını kararlaştırdı.

Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Aliya Behmen ve Bosna-Hersek’in iki entitesinden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti içerisinde kalan Doğu Saraybosna’nın Büyükşehir Belediye Başkanı Vinko Radovanoviç, başkentteki Zetra Olimpik Spor Salonu’nda, konuya ilişkin basıntoplantısı düzenledi.

Doğu Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Radovanoviç, bu büyük projenin finanseedilmesi için birçok kurumun bir araya geldiğini söyledi. Projenin başarısından şüphe duymadığını ifade eden Radovanoviç, “Doğu Saraybosna’da olimpiyat köyü inşa edilecek. Bu zaten daha önceden planladığımız bir projeydi. 2017’de yapılacak Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları ile sadece gerçekleşmesini hızlandıracağız. Gereken tüm hazırlıkları yapmak için yaklaşık 30 milyon avro değerinde bir bütçe hazırlanacak. Gerekirse, bu rakam yükseltilebilir” diye konuştu.

Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin projede aktif rol alacağını ifade eden Radovanoviç, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği’nin de böyle önemli bir projeyi destekleyeceğini umduğunu kaydetti.

-“Bosna-Hersek’i siyasi anlamda birleştiren ilk proje”-

Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Aliya Behmen de üç yıldır bu proje için çalıştıklarını belirterek, “Bosna-Hersek Federasyonu, Bosna Sırp Cumhuriyeti, Bakanlar Kurulu ve Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi bu projede beraber çalışıyor. Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları, Bosna-Hersek’i siyasi anlamda birleştiren ilk proje oldu” dedi.

Proje sayesinde Bosna-Hersek’in kültür ve tarihinin tekrar gündeme geleceğini belirten Behmen, çok sayıda turistin ziyaret edeceği Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları’nın Bosna-Hersek için aynı zamanda ticari bir proje anlamına da geldiğini belirtti.

Aliya Behmen, Saraybosna’da yapılacak Gençlik Kış Olimpiyatları’na yaklaşık 1.500 sporcunun katılacağını ve sporcularla birlikte 3 bin 500 kişilik bir grubun şehre geleceğini vurguladı.

Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları’nın Bosna-Hersek için büyük bir fırsat olduğunu dile getiren Behmen, Saraybosna’daki oyunlarda, kayak, alp kayağı, snowboard, kayaklı koşu, biatlon, artistik buz pateni ve buz hokeyi kategorilerinde yarışılacağını kaydetti.

-“Saraybosna da aday olunca biz adaylıktan çekildik”-

Saraybosna ile birlikte 2017 Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları’na aday olan Kayseri, adaylıkbaşvurusunu çekerek Bosna-Hersek ve başkent Saraybosna’ya büyük bir jest yaptı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile yaptıkları görüşmeler neticesinde, Avrupa Olimpiyat Komitesi’ne Kayseri olarak 2017 Avrupa Gençler Olimpik Kış Festivali’ne aday olduklarını ancak Saraybosna’nın da bu festivale aday olduğunu öğrendikten sonra Bosna-Hersek lehine adaylıktan çekildiklerini söyledi.

Özhaseki, “Erciyes Dağı’nda olimpiyat standartlarında Kış Sporları Merkezi kuruyoruz, çalışmalarımız devam ediyor. 2017 Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları’na adaylık başvurumuzkabul edilmişti. Ancak Saraybosna da aday olunca biz Bosna-Hersek lehine adaylıktan çekildik. Bosna-Hersek’in uluslararası alanda tanınırlığının artması için fedakarlık yaparak Bosna-Hersek lehine adaylıktan çekildik. Bu jestimizin Bosna-Hersek’e daha fazla katkı sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, Yugoslavya’nın dağılmasından önce de 1984 yılında düzenlenen Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştı.

Haber7


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.