Cumhurbaşkanı Pırvanov: ATAKA ateşle oynuyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kırcaali Bugün nerdeyse hergün Volen Siderov’un provokasyonlarıyla karşılaşıldığıını söyledi. Bu provokasyonların ise komşu ülkelerle sıkıntılar yarattığını belirten Pırvanov, Ataka Partisinin yüzde birlik halk desteğini korumak için etnik barışı bozmaya bile çekinmediklerini kaydetti.
Önümüzdeki seçim kampanyası için en kötü senaryonun etnik ve dini temele dayalı siyaset yürütülmesi olduğunu vurgulayan Pırvanov, Türklerin en yoğun yaşadığı Kırcaali bölgesinde herşeyin sakin olduğunu ancak Sofya’nın merkezinde ise provokasyona şahit olduklarını söyledi. Bir tarihçi olarak bu provokasyonun Bulgaristan’ın yakın tarihinde ilk olduğunu kaydetti. Bu nedenle medyanın ve kamuoyunun bu tür çirkin provakasyonları kınaması gerektiğinin altını çizdi. Adli mercilerin sorumlulardan hesap arayarak cezalandırması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Pırvanov, bu tür provokasyonların nereye kadar varabileceğini kimsenin tahminde bulunamayacağını ifade etti.
Yaşanan çirkin ve aynı zamanda da tehlikeli provokasyon için Cumhurbaşkanının yanı sıra diğer yetkililer de açıklamarda bulundu.
Parlamento Başkanı Tsetska Tsaçeva, parlamenter bir ülkede, Avrupa İnsan hakları değerlerini sayan bir ülkede vatandaşların dini vecibelerini serbestçe icra edebileceği konusunda şüphe yaratmaya müsade edilmemesi gerektiğini kaydetti.
Başbakan Boyko Borisov ise ‘herkesin seçimleri kazanmak istediğini ancak bu insanların dini inançları üzerinden yapılmamalı’ dedi. Borisov’un partisi GERB’ten yapılan açıklamada ise ne amaçla olursa olsun kimsenin siyasi propaganda için dini kullanmaması gerektiği belirtildi.
Türklerin Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisinden yapılan açıklamada Sofya’daki camide yaşanan provokasyonun yanı sıra ülkenin bazi şehirlerinde camilere bomba ihbarı yapıldığı bildirildi. Parti Başkan Yardımcısı Ruşen Riza, dini konulardan siyasi çıkar elde etme peşinde koşulmamalı dedi.
Aşırı sağ ve Türkiye ve Türkler karşıtı söylemleriyle tanınan Ataka Partisi, bu söylemleri meydanlarda kullanarak 2005 yılındaki parlamentoya milletvekili göndermeyi başardı. 2009 seçimlerinde 21 milletvekilini 240 sandalyelik meclise göndermeyi başardı.

Kırcaali Bugün


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.