Ahmet Doğan: Etnik gerilim korkunç sonuçlar doğurabilir

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS) Başkanı Ahmet Doğan, dün Sofya Banyabaşı Camii önünde meydana gelen olayların çirkin ve çok büyük bir tehlike arzettiğini belirtti. Demir Baba Tekkesi’nde yapılan anma törenlerinde konuşan Doğan, başkent merkezindeki saldırının ulusal çapta ve Avrupa’da meydana getirebileceği korkunç sonuçtan çekindiğini ifade etti.

Doğan, “Bulgaristan için 20 yılın en büyük sermayesi etnik barıştır. Bu demokrasi süreci ve güvenliğimizin ülkedeki bir temel taşıdır. Bir partinin bu barışı körüklemesi, sadece ulusal güvenliği değil,  Bulgaristan vatandaşı herkesin güvenliğini tehlike altına atmak demektir.  “  ifadesini kullandı.

Doğan yerli ilgili kurumların yanında, NATO, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun provokasyona ciddi bir şekilde eğilmesini gerektiğini açıkladı.

Tarihte nefret ve agresivliğin sadece nefret ve agresiv tavır doğurduğunu kaydeden Parti Başkanı, bunun ateşi körüklemekten çok daha öte bir şey olduğunu savundu.

Eski Zağra’daki gezisinde konuyla alakalı açıklama yapan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, durum bunu gerektirdiği takdirde Ulusal Güvenlik Danışma Kurulu’nu çağırabileceğini kaydetti.  İçişleri Bakanlığı’nın bilgileri, ülkede etnik ve dini gerginliğin tırmandığını ispatlarsa, kurulu toplantıya çağırmaktan çekinmeyeceğini savunan Pırvanov, bu tür olaylara ilgisiz kaldıkları takdirde işlerin daha da kötüleşeceği sinyalini verdi.

Bulgaristan Zaman

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.