Sofya’da Cuma saldırısına uğrayan Müslümanlara çiçekli destek (video)

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da, ırkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle tanınanATAKA partisi taraftarlarının, başkent Sofya’daki Banya Başı Camisi’nde cuma namazı kılındığı sırada Müslüman cemaate düzenlenen saldırı siyasi liderler ve halk tarafından tepkiyle karşılandı.

Saldırı sırasında Müslümanlar sogukkanlılıkların korudukları için bazı Bulgarlar camiye giderek çiçek bırakırken gruplar halinde camiyi ziyarat etti.

Bu arada Türk milletvekili Korman Ismailov, ATAKA lideri Volen Siderov ile çıktığı radyo yaynındaATAKA liderinin saldırısına ugradı.

HALKTAN ATAKA‘YA ÇİÇEKLİ PROTESTO

Öte yandan, son iki yıldır iktidara destek veren ırkçı ATAKA lideri Volen Siderov’un son dönemde başlattığı eylemlerinden utanç duyduklarını bildiren bir grup internet kullanıcısı, facebook’ta bir sayfa açarak, Müslümanlardan özür dileme kampanyası başlattı.

“Özgür Bulgaristan İçin Çiçek” adlı grup üyelerinin sayısı kısa sürede 1000’i aştı. Grubun kurucusu İvan Küçükov, ırkçı Siderov’un eyleminden utanç duyan tüm Bulgarları, Sofya’daki Banya Başı Camisi’nin önüne gelerek çiçek koymaları çağrısı yaptı.

Küçükov, “Hristiyanım, Allah’ıma inanıyorum ve Siderov’un kirletmeye çalıştığı caminin önüne utancımı ifade etmek için çiçek koyuyorum” ifadesini kullandı.

Dünya Bülteni

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.