Dr. Sadık Ahmet Ölümünün 21. Yılında Batı Trakya’da Anıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Batı Trakya‘da Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi’nin (DEB) kurucusu ve ilk Genel Başkanı Dr.Sadık Ahmet ölümünün 21. yılında anıldı.

Sadık Ahmet’in Gümülcine’de Kahveci Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen törene,AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu,AK Parti‘nin eski Ağrı milletvekili Ekrem Çelebi, Bulgaristan‘daki Türk azınlığın temsilcileri, Batı Trakyalılar Derneği temsilcileri ile Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı katıldı.

Merhum Sadık Ahmet‘in eşi Işık Ahmet ile oğlu Levent Ahmet’in yanı sıra Gümülcine ve İskeçe’nin seçilmiş müftüleri İbrahim Şerif ile Ahmet Mete, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Aliçavuş ve çok sayıda Batı Trakyalı Türk’ün de izlediği törende, Kur’an-ı Kerim okundu, Sadık Ahmet‘in yaşamı boyunca verdiği mücadelelerle ilgili konuşmalar yapıldı ve dua edildi.

AK Parti’yi temsilen törene katılan Özdağ, yaptığı konuşmada, Türk milletinin tarihi boyunca sayısız kahramanları olduğunu belirterek Sadık Ahmet‘in de bu kahramanlardan biri olduğunu söyledi.

Yunanistan’da, Yunan vatandaşlarının sahip olduğu haklara Batı Trakya Türklerinin de sahip olması gerektiğini ifade eden Özdağ, “Bu bizim en tabii hakkımızdır” dedi.

Türk azınlığın meşru zeminlerde yasal hak arama mücadelesinde Türkiye‘nin hep yanında olacağını belirten Özdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu hakları alabilmek için Lozan Antlaşması’ndan bu yana mücadele verdiniz. Dünyanın her yerinde mücadelemiz sürecek. Türkiye sizin yanınızda olmaya devam edecektir. Biliyoruz ki sizin de kalpleriniz Türkiye için atıyor. İnşallah siz bu mücadeleyi daha yükseklere çıkaracaksınız. Sizinle beraber sizin daha iyi, daha insanca şartlarda yaşamanız, eğitimde, kültürde, ticarette, sağlıkta her alanda birinci sınıf vatandaş olarak burada yaşamanız için biz üzerimize düşen neyse Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım ve bütün Türkiye Cumhuriyeti‘nin tüm imkanlarıyla sizin yanınızda olduğumuzu söylemek isterim ve yanınızdayız.”

Aslen Batı Trakyalı olan Bursa Milletvekili Çavuşoğlu, Sadık Ahmet‘in Türk azınlığın zor yıllarında her şeye göğüs gererek ortaya çıkmış dünya çapında nadide liderlerden biri olduğunu söyledi.

Sadık Ahmet’in başlattığı mücadelenin tüm Batı Trakya‘da sürdüğünü gördüğünü ve bundan mutluluk duyduğunu belirten Çavuşoğlu, “Sadık Ahmet’in bizim birlik ve beraberlik ruhumuza katmış olduğu görüntü burada sizler aracılığıyla bütün dünyaya yansıyor” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Batı Trakya kökenli bir milletvekili olarak Türk azınlığın FETÖ’nün darbe girişimine karşı gösterdiği hassasiyet için teşekkür etti.

Türkiye’de darbe girişimine karşı mücadeleyi sürdüren vatandaşlardan Batı Trakya‘ya selam getirdiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Bir elinde bayrak, bir elinde Kur’an, vatan için, işgale karşı durmaksızın nöbet tutan, Allahüekber edalarıyla semayı yankılatan necip milletin eli öpülesi fertlerinden çok selamlar getirdim. Ana vatanın bu zor döneminde gerek ilk günlerindeki Dedağaç’a gidişiniz, sonraki süreçteki hayır ve dualarınız ve bugün de binlerce katılımla ana vatanda yaşanan darbe sürecine karşı telin mitinginiz nedeniyle sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Törenin ardından DEB’in Gümülcine’deki merkez binasında Sadık Ahmet için mevlit okundu. Mevlit sonrasında DEB partisi ve Sadık Ahmet‘in ailesi tarafından Türkiye‘den gelen konuklara ve azınlık ileri gelenlerine yemek verildi.

haberler.com


İçeriği Paylaş