Kosova`da namaza müdahale!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova’nın başkenti Priştine`de iki caddenin kesiştiği kavşak üzerinde namaz kılınmasının trafiği felç ettiği gerekçesine sığınan Kosova Polisi, namaz kılan Müslümanlara müdahale etti. Müslümanlar, hükümet tarafından yeni kiliselerin inşa edilmesine karşın yeni camilerin inşa edilmemesini haftalardır Cuma namazı sonrasında protesto ediyor.

Kosova’nın başkenti Priştine`de yıllardır namazlarını camilerin dışında kılmak mecburiyetinde kalan Müslümanlar, yetkilileri ihtar etmek amacıyla, cuma namazını cami ile parlamento binası arasındaki caddenin üzerinde kılmaya başladılar. Trafiğin tıkandığı gerekçesiyle polisin cemaate müdahale etmek istemesi ise gerginliğe yol açıyor. Haftalardır devam eden bu sıkıntının bir örneği de geçtiğimiz Cuma günü yaşandı. Kosova’nın en eski camilerinden olan Sultan Murat Camisinin (Çarşı Camii) yetersizliği sebebiyle, Cuma namazını cami önündeki kavşakta kılmak zorunda kalan Müslümanlar, polis tarafından engellenmek istendi.
Kilise yapımına evet cami yapımına hayır
İki caddenin kesiştiği kavşak üzerinde namaz kılınmasının trafiği felç ettiği gerekçesine sığınan Kosova Polisi, Müslümanların  cadde üzerinde ibadet etmelerine müsaade edilmeyeceğini bildirdi. Bunun üzerine Prizrenli Müslümanlarla, polis arasında önce tartışma yaşandı, ardından tartışmalar arbedeye dönüştü. Tartışmanın arbedeye dönüşmesi üzerine olay yerine özel birlikler de geldiler. Dakikalarca süren gerginliğin ardından Prizrenli Müslümanlar, cadde üzerinde Cuma namazını kıldılar. Ancak Cuma namazının kılınmasının ardından polis ile Prizrenli Müslümanlar arasında  tekrar arbede çıktı. Polis, cami cemaatinden iki kişiyi gözaltına aldı. Arbede sırasında hafif yaralanmalar da oldu.  Polisin kaba kuvvet kullanmasını çok çirkin  bir davranış olarak nitelendiren cami cemaati, ibadet haklarının engellemek istemesini de kabul edilemez olarak değerlendirdiler. Ayrıca, nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan bir ülkede kiliselerin yapımına izin verilirken, camilerin yapımına izin verilmemesini de, Sultan Murat camisinin duvarına astıkları “Kilise yapımına evet, cami yapımına hayır” afişiyle protesto ettiler.
Bashkimi Hareketi’nden destek
Cuma namazının bir protetso ifadesi olarak cadde üzerinde kılınmasına Kosova sivil toplum kuruluşlarından Bashkimi Hareketi’nden destek geldi. Bashkimi Hareketi yetkililerinden Bujar Gjikokaj, “Cuma namazı esnasında hiç hoş olmayan olaylar yaşandı. Yaşanan arbede, profesyonel davranmayan bir kaç polisin tutumunun yol açtı. Namazı kılarken polisin müdahale etmesini çok çirkin buluyoruz. Camilere sığmayan müminlerin cadde üzerinde 5 dakika süren Cuma namazına polisin tahammül etmemesini kınıyoruz” dedi.
Adalet Partisi’nden tam destek
Priştineli Müslümanların yeni cami taleplerine ülkedeki siyasi partilerden de destek geliyor. Priştine’deki parti il binasında bir basın toplantısı düzenleyen Adalet Partisi yöneticileri, Priştineli Müslümanların, başkentte büyük bir cami ve  İslam Kültür Merkezi inşa edilmesine yönelik taleplerini desteklediklerini açıkladı.


Namaz kalınması için cami sayısının yetersizliği konusunda cami cemaatinin şikâyetlerine destek veren Adalet Partisi yetkilileri, yaptıkları basın açıklamasında “Müslümanların yeni cami yapılmamasıyla alakalı memnuniyetsizliğini dile getirmesinin en doğal hakları” olduğunu ifade ettiler.
Adalet Partisi tarafından yapılan basın açıklamasında, geçtiğimiz Cuma günü namaz kılan Müslümanlara müdahale eden Kosova Polisi’nin yetkilerini aştığını  ve görevini kötüye kullandığı da ifade edildi. Parti yetkilileri “ibadetlerini yerine getirmeleri engellen Müslümanlara kaba kuvvet kullanmanın hiç bir haklı yanı olmadığını” ifade ettikleri basın toplantısında,  polisin davranışlarını “kurumsal sorumsuzluk ve vatandaşların dini haysiyetine saygısızlık” olarak nitelendirdiler.
Kosova Diyanet’i de destekliyor
Geçtiğimiz hafta Cuma günü de, bin civarında Priştineli Müslüman, önce Sultan Murat Camiinde Cuma namazını kılmış, ardından yeni camilerin inşa edilmemesini protesto etmek için Sultan Murat Camii önünde toplanmıştı. Sultan Murat Camisi önünde toplanan Müslümanlara bir konuşma yapan Kosova Diyanet İşleri Başkanı Naim Trnava, “Yarım milyon nüfusa ulaşmakta olan Priştine`de, ibadet etmek isteyen kişilerin sayısının gün gittikçe artması nedeniyle camiler dar geliyor. Bu nedenle yeni camilerin inşası için hükümetten söz almamıza rağmen, hükümet cami yerine kiliseler inşa ediyor. Hükümetin tavrı değişmediği takdirde daha büyük protestolar düzenleyeceğiz” demişti.

Davut Tatari / Kosova


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.