Müslümanların hakları için sandığa gidin

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da yaşayan 1 milyon, Türkiye’de ikamet eden 350 bin çifte vatandaş, 26 Mart’ta erken genel seçimde sandık başına giderek gasp edilen haklarını geri almak ve daha iyi yaşam koşullarına sahip olmak için oy kullanacak.

Bulgaristan’ın en güçlü Türk Partisi olan Dost Partisi’nden Milletvekili adayı olan Stoyan İvnov Dinkov, Bulgaristan’ın kominizmin kalıntılarından temizlenmesi ve ülkede yaşayan Müslüman Türk azınlığın daha geniş haklara sahip olması için mutlaka sandığa gidilmesi gerektiğini söyledi. Dinkov, “Bulgaristan’da uzun süre iktidarda kalan aşırı sağcı partiler ülkedeki Türklerin temel haklarını gasp ettiler. Müslümanların isimlerini zorla Bulgar isimlerle değiştirdiler. 26 Mart seçimleri Bulgaristan’daki soydaşların kurtuluşu için dönüm noktası olacaktır. Bu fırsat iyi değerlendirilmelidir” dedi.

BULGARLAR DA TÜRK’TÜR

Kendisinin de aday olduğu, Lütfi Mestan’ın Genel Başkanlığı’nda kurulan Dost Partisi’nin entelektüel birikime sahip, insan hakları ve demokrasiyi önceleyen bir kadrodan oluştuğunu ifade eden Dinkov şunları söyledi: “Partimiz, din, dil ve ırk ayrımı yapmadan, insan haklarına ve demokrasiye önem veren bir siyasi çizgiye sahip olacak. Dost Partisi’nin kadrosunda Türk, Bulgar, Roman ve Pomak adayların yer alması bunun en bariz örneğidir” Balkan politikalarında Türkiye’nin yıllardır kasıtlı bir şekilde manipüle edilmesini eleştiren, Bulgarların Türk soyundan geldiğine inanan biri olarak, bu tezini topluma kabul ettiremediğini ifade eden Dinkov’un, ‘Bulgarlar da Türk’tür’ adlı bir kitabı bulunuyor.

EŞİT HAKLARLA GÜÇLÜ BULGARİSTAN

Seçimi kazanmaları halinde yeni hedefler ve projeler gerçekleştireceklerini belirten Dost Partisi’nin Pazarcık ili birinci sıra milletvekili adayı olan Dinkov, “AB ve NATO’yu destekleyen, insanlarının eşit haklara sahip olduğu güçlü Bulgaristan’ı kurmak önceliğimiz olacaktır” dedi. Dinkov, partisinin Bulgaristan’da Rusların Ukrayna’yı kınayan tek parti olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: yenisafak.com


İçeriği Paylaş