Bulgaristan’da soydaşlara şiddet

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da yaşayan Türklerin partisi olan DOST Birliği’ne baskı ve şiddet eylemleri sürüyor. 26 Mart’ta ülkede yapılacak olan parlamento seçimleri öncesinde seçim kampanyasını sürdüren DOST Birliği’ne Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH)’nin yetkilileri ve aşırı Bulgar milliyetçileri saldırılarda bulunuyor.

Geçtiğimiz gün ülkenin güneydoğusundaki Hasköy kentine bağlı Mineralni Bani Belediyesi Başkanı HÖH’lü Mümün İskender’in gönderdiği iki kişi DOST Birliği adayı olan 27 yaşındaki İbrahim İbrahim’e saldırırken, olayın ardından mağdur olmasına rağmen İbrahim gözaltına alınmıştı.

Dün ise Filibe’nin Asenovgrad ilçesine bağlı Dolni Vodene kasabasında DOST Birliği’nin seçim afişlerini yapıştıran 17 ve 19 yaşında iki genç HÖH’ün bölge temsilcisi tarafından dövülürken, gençlerin propaganda yapmaları engellendi.

Bir diğer olay ise Deliorman’ın Şumnu ilinde gerçekleşti. Seçim bürosunda asılı olan DOST Birliği’ne afişine kan fışkırtan aşırı Bulgar milliyetçileri, Türkler aleyhine nutuklar attılar. DOST Birliği yetkilileri Bulgaristan’da çok güç şartlar altında seçim çalışmalarını sürdüklerini belirtiyorlar. Seçim kampanyası süresince HÖH ile aşırı Bulgar milliyetçilerinin ittifakı ortaya çıkarken, Türklerin temsilcisi DOST Birliği’nin çalışmalarına engellemeler sürüyor.

HÖH, milletvekili aday listelerinde ırkçı ATAKA partisinin 2 eski milletvekili olan Slavi Binev ve Kamen Petkov’u aday göstermişti.

Ne Olmuştu?

Türkiye’nin 24 Kasım 2015’te hava sahası ihlali yapan Rus savaş uçağını düşürmesi, Bulgaristan’da Türklerin en fazla temsil edildiği Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinde görüş ayrılığına neden olmuştu. Türkiye’nin tutumunu destekleyen Genel Başkan Lütfi Mestan, Onursal Başkan Ahmet Doğan’ın baskılarına maruz kalarak partiden ihraç edilmişti.

Mestan ve bir grup milletvekili 10 Nisan 2016’da DOST partisini kurarak, Bulgaristan’daki Türk siyasi hareketinde yeni bir sayfa açmıştı. Kısa sürede örgütlenen DOST partisi, 26 Mart 2017 erken genel seçimlerine Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ile ittifak yaparak DOST Birliği altında katılıyor.

Kaynak:  İhlas Haber Ajansı


İçeriği Paylaş