Hyundai, Bulgaristan’daki fabrikasını Türkiye’ye taşıyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Büyük altyapı projeleri ve hitap ettiği dış pazarlar dolayısıyla dünya iş makineleri devlerinin mercek altına aldığı Türkiye’ye bir yıl içindeki son ziyaret Hyundai’den geldi. Türkiye’de Kibar Holding’le ortak otomotiv yatırımı bulunan Hyundai’nin ağır sanayi grubu Hyundai Heavy Industries’in (HHI) Yönetim Kurulu Üyesi ve İş Makineleri Grup Başkanı Byeong-Ku Choe, “Bulgaristan’da elektrik motorları parçaları üreten fabrikamızın kalitesi iyi değil. Onu Türkiye’ye taşımak istiyoruz” dedi. HHI’nin Bulgaristan’daki fabrikası transformatörler, regülatörler, güneş enerjisi panelleri ve bunların parçalarını üretiyor. Choe, toplam 650 istihdamla yapılan üretimin tamamının mı yoksa bir kısmının mı Türkiye’ye kaydırılmasının düşünüldüğünü şimdilik söylemedi.

Pazarlarınızın Standardı Ek Yük

Hyundai, iş makineleri alanında dünyanın lider şirketleri arasında bulunuyor. Bir diğer dünya devi Caterpillar de önce Türkiye’de yatırım yapmak istediğini açıklamış, ardından planlarını ertelemişti. Bir diğer büyük şirket JCB’nin Yönetim Kurulu Başkanı da Türkiye’yi ziyaret ederek inceleme yapmıştı. Türkiye’deki distribütörü HMF İş Makineleri’yle işbirliklerinin 20. yılı için Türkiye’ye gelen Choe, Türkiye’de iş makineleri fabrikası kurmak istedikleri ama henüz erken olduğu mesajını verdi. Choe, “Bir fabrika kurmak için yıllık en az 2 bin adet üretim şart. Türkiye’nin toplam pazarı ise yıllık 10 bin adet civarında. Pazar böyle büyümeye devam ederse 2-3 yıl sonra yatırım planı gündeme gelir” dedi.

‘Brezilya Yatırımı Politikaya Borçlu!’

HHI, geçtiğimiz nisan ayında Brezilya’da 175 milyon dolar yatırımla iş makineleri fabrikasını devreye soktu. Türkiye ile Brezilya’nın benzer yapıda olduklarını, neden bu ülkeyi tercih ettiklerini sorduğumuz Choe, şu yanıtı verdi: “Türkiye’yi düşünmüyor değiliz ama Brezilya’nın pazar büyüklüğü böyle bir yatırımı kaldıracak seviyede bulunuyor. İkinci bir neden de Brezilya’da politik durumun her an değişken olabilmesi. Vergiler bakımından avantajlı bir dönem yaşanıyorken bunu kaçırmak istemedik.”

Kaynak: haberturk


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.