Sırbistan, Kosova’da Sırp Cumhuriyeti’nden Vazgeçmeli

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Hashim Thaçi, kuzeye çözüm istemesi halinde Sırbistan’ın Kosova’da Sırp Cumhuriyeti’nin kurulmasından vazgeçmesi gereğine işaret etti.

‘Express’-e verdiği demecinde başbakan Hashim Thaçi, Sırbistan Başbakanı Ivica Daçiç’in Priştine’nin müzakerelerde taviz vermediği iddialarını şöyle yanıtladı:
“Sırbistan, ikinci bir Sırp Cumhuriyeti’nin kurulması talebinden mecburen vazgeçmelidir.  Bu talep saçmadır ve Kosova’da hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir. Kosova ve tüm uluslararası toplum tarafından reddedilen bu talepten Sırbistan’ın vazgeçtiği anda,  o zaman Kosova ile Sırbistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesine reel imkanlar sağlanır. Bu tür bir şeyin bir an evvel meydana gelmesi halinde,  sürece dahil olan taraflar için de daha iyi olacaktır.  Öyle ki ben anlaşmanın sağlanması amacıyla Sırbistan tutumunun radikal bir şekilde değişmesini bekliyorum.”

Diğer yandan Sırbistan Başbakanı Ivica Daçiç de konuyla ilgili Sırp medyasına konuşurken “Birliğin nasıl olacağının netleşmesine kadar anlaşmanın olmayacağını belirtip Sırbistan’ın uzlaşmaktan yana olduğunu fakat aşağılanmayı kabul etmediğini söyledi.

Daçiç, “ABD-nin desteğine sahip olduğundan dolayı Priştine’nin taviz vermesi zor olacak” dedi.

Kosova ve Sırbistan başbakanları tarafından yapılan bu tür açıklamalar,  geçen Perşembe günü  AB arabulucusu Catherine Ashton’un Kosova ve Sırbistan’a gerçekleştirdiği ziyaretten sonra gelmiş oldu.

http://www.kosovahaber.net


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.