MATTO’nun konuğu Başbakan Gruevski’ydi…

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) tarafından organize edilen “Tecrübe Aktarım” konferanslarının bu defaki konuğu Başbakan Nikola Gruevski oldu. Üsküp Stone Bridge Otelinde gerçekleşen buluşmada T.C. Üsküp Büyükelçisi ve MATTO onursal başkanı Gürol Sökmensüer’de hazır bulundu.
Program MATTO yönetiminin faaliyetlerini anlatan bir sinevizyon gösterisiyle başladı. Ardından programın açılış konuşmasını yapmak üzere MATTO başkanı Tuna Eyüp Kahveci kürsüye geldi. Kahveci, Makedonya’nın yoğun siyasi gündemine rağmen davetlerine icabet ettiği için Başbakan Gruevski’ye teşekkürlerini sundu. MATTO’nun tarihçesi hakkında bilgiler aktaran Kahveci, MATTO’yu Türkiye’nin ve Makedonya’nın mozaiği olarak nitelendirdi. “Odamıza üye olan işadamlarının bugüne kadar Makedonya’da yapmış olduğu, devam eden veya kontrata bağlanmış yatırımların büyüklüğü 1 milyar avro civarındadır.” şeklinde konuşan Kahveci, iki ülke arasındaki ticaret hacminin arzu edilen seviyelere ulaşması noktasında önem arzeden bir hususun da altını çizdi; Eximbank tarafından sunulabilecek düşük faizli 300 milyon dolarlık krediyi Makedonya ekonomisine kazandırmak için gayret ettiklerini dile getiren Kahveci, kredinin hayata geçirilebilmesi için, Türkiye menşeli ürünlerin alımında kullanılması şartı olduğunu, bunun için de Türk Lirasının Makedonya’da konvertibl hale gelmesi gerektiğini dile getirdi. Daha sonra kürsüye davet edilen Başbakan Gruevski; ” 1999 yılında Ticaret Bakanıyken hatırlıyorum, Türkiye ile Makedonya arasındaki ticaret hacmi çok düşüktü. O zaman ben, Türkiye makamlarıyla irtibata geçerek serbest ticaret anlaşması imzalamak için insiyatif aldım. Bir yıllık görüşmelerden sonra anlaşma imzalandı. Bu anlaşma karşılıklı ticaretin artırılması açısından etkili oldu. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 8 kat arttı”. Başbakan Gruevski 10 yıl sonra Makedonya’yı nerede görmeyi planladıkklarına ilişkin soruya ” Ben Makedonya’yı 10 sene sonra AB ve NATO üyesi olarak görüyorum. ” açıklaması yaptı. Gruevski getirilen yeni yasalara göre, Makedonya’da 400 bin Avro yatırım yapan ve 3 yıl içerisinde 10 kişiye istihdam sağlayan yatırımcıların, istedikleri takdirde Makedonya vatandaşlığı kazanabileceklerini söyledi. Başbakan, Makedonya’da 40 bin Avro değerinde daire satın alanların da oturma iznine sahip olabileceklerini söyledi.

Program MATTO yönetiminin faaliyetlerini anlatan bir sinevizyon gösterisiyle başladı. Ardından programın açılış konuşmasını yapmak üzere MATTO başkanı Tuna Eyüp Kahveci kürsüye geldi. Kahveci, Makedonya’nın yoğun siyasi gündemine rağmen davetlerine icabet ettiği için Başbakan Gruevski’ye teşekkürlerini sundu. MATTO’nun tarihçesi hakkında bilgiler aktaran Kahveci, MATTO’yu Türkiye’nin ve Makedonya’nın mozaiği olarak nitelendirdi. “ Odamıza üye olan işadamlarının bugüne kadar Makedonya’da yapmış olduğu, devam eden veya kontrata bağlanmış yatırımlarının büyüklüğü 1 milyar avro civarındadır. Odamızın kuruluş nedenlerinden biri de Makedonya ve Türkiye’li işadamları arasında yatırıma dönük bir lobi oluşturmaktır.” şeklinde konuşan Kahveci, sağlamış oldukları yatırım büyüklüğünü 2015 yılı itibariyle 2 milyar avroya çıkarmayı planladıklarını ifade etti. Tuna Eyüp Kahveci, bu hedefe ulaşma yolunda gerek kurumsal olarak MATTO’nun gerekse de şirketler bazında MATTO üyelerinin her türlü rutindışı gayreti ortaya koyacaklarını söyledi. Kahveci konuşmasında sözkonusu hedeflere ulaşma noktasında önem arzeden bir hususun da altını çizdi; Eximbank tarafından sunulabilecek düşük faizli 300 milyon dolarlık krediyi Makedonya ekonomisine kazandırmak için gayret ettiklerini dile getirdi. Bu çerçevede Eximbank yöneticilerinin Makedonya’ya bir ziyaret gerçekleştireceklerini söyleyen Kahveci, kredinin hayata geçirilmesi için, alınacak kredinin Türkiye menşeli ürünlerin alımında kullanılması şartı olduğunu hatırlattı. Bunun için de Türk Lirasının Makedonya’da konvertibl hale gelmesi gerektiğini dile getiren Kahveci bu konunun çözümü için Başbakan Gruevski’nin devreye girmesini talep etti. Kahveci son yıllarda Makedonya’yı tercih eden turistler arasında Türk ziyaretçilerin sayısının çok ağırlıklı hale geldiğini dolayısıyla konvertibilitenin sağlanmasıyla birlikte bu turistlerin daha fazla harcama yaparak Makedonya ekonomisine katkılarını artıracaklarını kaydetti. Kahveci, 6-9 Eylül tarihlerinde Makedonya Türk İhraç Ürünleri fuarının düzenlenmesine öncülük edeceklerini, ayrıca 2014 yılında Ankara’da Makedonya Günleri düzenleyeceklerini de söyledi. Kahveci, MATTO’nun bir girişimi olarak Üsküp’te bir Türk Yatırım Bölgesi ve Yıldız Üniversitesi Vakfi ile birlikte Üsküp’te bir İhtisas Üniversitesi kurmak ve bu üniversiteyle bağlantılı olarak bir teknoloji geliştirme bölgesi oluşturmak istediklerini de dile getirdi.

Gruevski: “Türkiye Cumhuriyeti sadece en büyük  siyasi müttefiklerimizden  biri değil, aynı zamanda en büyük ekonomi partnerimiz olmaya aday..”

Tuna Eyüp Kahveci tarafından kürsüye davet edilen Başbakan Gruevski konuşmasına konferansa katılmakdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Makedonyanın yatırımlar açısından Avrupa’nın en çekici yerlerinden biri olmayı başardığını söyleyen Başbakan Gruevski, yatırım yapan ve yatırım yapmayı planlayan bir çok Türk şirketinin bunun ispatı olduğunu söyledi. Başbakan Gruevski sözlerine şöyle devam etti.”Türkiye Cumhuriyeti, sadece en büyük siyasi müttefiklerimizden biri değil, aynı zamanda en büyük ekonomi partnerimiz olmaya aday. 1999 yılında Ticaret Bakanıyken hatırlıyorum, Türkiye ile Makedonya arasındaki ticaret hacmi çok düşüktü. O zaman ben, Türkiye makamlarıyla irtibata geçerek serbest ticaret anlaşması imzalamak için insiyatif aldım. Bir yıllık görüşmelerden sonra anlaşma imzalandı. Bu anlaşma Türkiye- Makedonya ilişkilerinde bir dönüm noktası teşkil ediyor. Bu anlaşma karşılıklı ticaretin artırılması açısından etkili oldu. Ticaret hacmi 8 kat arttı ve bugün Türkiye Makedonya’nın en büyük 9. ticaret ortağı konumunda.

Makedonya Yatırım için Dünya’da en iyi şartları sunan ülkeler arasında.

Başbakan Gruevski Makedonya’nın bütün Avrupa ülkeleriyle serbest ticaret anlaşması olduğunu ve dolayısıyla Makedonya’da üretim yapan şirketlerin ürünlerini 650 milyonluk bir piyasaya pazarlayabileceklerini söyledi. Başbakan Gruevski ayrıca, Makedonya’nın iş yapma hususunda Avrupa genelinde en düşük maliyetlere sahip ülke olduğunu vurguladı. Gruevski, 6 sene önce Makedonya’da sabit vergi getirildiğini, kişisel vergilerin yüzde 10 olduğunu, gelir vergilerinin ise şirket kar payı dağıtıyorsa yüzde 10, dağıtmıyorsa yıl ve tutar sınırı olmaksızın sıfır olduğunu söyledi. İki adet Üsküp’te olmak üzere, İştip, Kalkandelen, Prilep, Kırçova ve Gevgeli’de serbest ekonomi bölgeleri bulunduğunu ifade eden Başbakan Gruevski, çok yakında Ustrumca, Rankovtse, Struga, Radoviş, Berovo-Pehçevo arasında, Koçani-Vinitsa arasında ve Delçova yakınlarında da serbest bölgelerin devreye gireceğini söyledi. Başbakan Gruevski bu bölgelerde yatırım yapanların ilk 10 yıl içerisinde gelir vergisinden ve kişisel gelir vergisinden muaf olacaklarını, ihracat maksadıyla ithal edilecek hammadde veya yarı mamüller için gümrük ve KDV’den muaf olacaklarını,arsaların sembolik fiyatlara verileceğini ve 99 yıl kullanılabileceğini söyledi. Başbakan bu bölgelerde bütün altyapı çalışmalarının tamamlanmış olduğunu ve elektrik, doğalgaz gibi imkanlara ilk bağlanmada alınan ücretten muaf olunduğunu söyledi. Gruevski bütün bu olanakların yanısıra hükümetin yatırım hacmine göre, inşaat ve personel eğitiminde kullanılmak üzere yarım milyon avro’ya kadar sübvansiyon verebildiğini söyledi. Gruevski bu olanaklardan dolayı birçok ülkeden şirketin yatırım yaptığını, Johnon Controls, Johnon Metti, Teknohose, Kemmet Electronıcs vs yatırımlarının buna örnek olduğunu dile getirdi.

Makedonya’nın önceliği AB ve NATO Entegrasyonudur..

Başbakan Gruevski 10 yıl sonra Makedonya’yı nerede görmeyi planladıkklarına ilişkin soruya ” Ben Makedonya’yı 10 sene sonra AB ve NATO üyesi olarak görüyorum. Biz aslında hem NATO’nun hem de belki AB’nin üyesi olacaktık şimdiye kadar. Ancak bilindiği gibi bizim güney komşumuz buna engel oldu. Bu sorunu atlatmaya çalışıyoruz” açıklaması yaptı.

Bürokratik Engeller  Önemli Ölçüde Azaldı

Ülke olarak son 80 yılın en büyük resesyonundan geçtiğimizi söyleyen Başbakan Gruevski, önlem paketleriyle bu dönemi en az hasarla atlatıp iş dünyasına yardımcı olduklarını vurguladı. Gruevski “Biz inanıyoruz ki ülkemizin gelişimi ekonominin gelişimiyle bağlantılıdır. Bundan dolayı ticaret odalarıyla ve şirketlerle sürekli görüşüyoruz. Fikir alışverişinde bulunuyoruz ve çözümleri beraber arıyoruz. Mesela, “Düzenleyici Giyotin” adlı bir projemiz kapsamında bürokratik engelleri ve zorlukları tespit edip daha kolay iş yapmak için düzenlemelerde bulunduk.” ifadelerini kullandı.

Hükümet KDV Geri Ödemelerini  ve Hizmet  Ödemelerini Gerçekleştirdi..

Geçtiğimiz yıl yaşanan Avrupa finansal krizi esnasında ticaret odaları tarafından, KDV geri ödemelerinin ve devlete sunulan hizmetlerin bedellerinin alınamadığına dair şikayetlerin iletildiğini ifade eden Gruevski, ” Bunu çözmek için analiz ve plan yaptık. 24 Eylül 2012’de karar aldık ve bu yılın Şubat ayının sonuna kadar bu sorunu kökten çözeceğimizi söyledik. Bugün size şunu söyleyebilirim; Geçtiğimiz Cuma günü itibariyle Maliye bakanımın verdiği bilgiye göre bu sorun tamamen çözülmüştür.”

400.000 Avroya Vatandaşlık, 40.000 Avroya Oturma İzni

Gruevski getirilen yeni yasalara göre, Makedonya’da 400 bin Avro yatırım yapan ve 3 yıl içerisinde 10 kişiye istihdam sağlayan yatırımcıların, istedikleri takdirde Makedonya vatandaşlığı kazanabileceklerini söyledi. Başbakan, Makedonya’da 40 bin Avro değerinde daire satın alanların da oturma iznine sahip olabileceklerini söyledi.

Gruevski’nin Tecrübe Aktarımı

Konferansta oldukça genç bir yaşta Bakan ve Başbakan olan Gruevski’ye yükselişinin sırrı da soruldu. Başbakan Gruevski bu soruya verdiği cevapta “Benim kariyerim bir özel bankada başladı. Bunun yanısıra Makedonya borsasında broker olarak çalıştım. Makedonya borsasında ilk nesil komisyonculardan sayılırım. 28 yaşında geldiğimde hükümette yer almak için davet edildim. 1998 yılında üye oldum ve Ticaret Bakanlık görevi verildi. Bir yıl sonra Maliye bakanlığına geçtim ve orada 3 yıl görev yaptım. Ondan sonra muhalefete geçtik ve milletvekili olarak görev yaptım. Bu dönemde USAID’in bir projesi sayesinde Sırbistan Maliye Bakanlığında danışmanlık yaptım. Projenin amacı reformları hızlandırmak ve bakanlığın kapasitesini güçlendirmekti. Ondan sonra partimin başkanlığına seçildim. Bu yeni görevimde temel amacım seçimleri kazanacak bir parti hazırlamaktı. Bu 3 yıl sonra gerçekleştirildi. Ve 6 buçuk yıldan beri Makedonya hükümetinin başbakanı olarak görev yapıyorum. Bu benim kariyer sürecimin en kısa versiyonudur. Doğal olarak, ince ayrıntılardan bahsetmedim. Daha önce de anlattığım gibi 1999 yılında Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasının imzalanması için çalışan bir bakandım. Bugün ise Başbakan olarak aynı şeyi yapmaya devam ediyorum. Türkiye ile hem siyasi hem ekonomi anlamda mükemmel ilişkilerimiz var. Bunan dolayıdır ki Türkler Makedonya’da kendilerini evlerinde gibi hissediyorlar.”

http://mk.zaman.com.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.