Proje Öğrencileri Balkan Kültür Evi’ndeydi

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteği ile Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği ve Bursa Başarıyı Artırma Derneği ile birlikte yaptığı, “Bulgaristan Türk Gençleri Sürekli Eğitim Programı Kapsamında Türkiye’ye gelen öğrenciler Bal-Türk’ün Genel Merkezi olan Balkan Kültür Evi’ne geldiler. 6-8 Temmuz 2018 tarihleri arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Diriliş Kampında programlara katılan ve bir gün önce de İzmit’in tarihi mekanlarını gezen öğrenciler İstanbul’daki Tarih ve Kültür gezisine geçmeden önce Balkan Kültür Evi bahçesinde kahvaltı yaptılar.

Programa Proje Koordinatörü Dr. Bayram Çolakoğlu, Koordinatör Yardımcısı ve Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği Başkanı Dr. Harun Bekir, Bal-Türk Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ayhan Orhan, Genel Sekreter Yavuz Usta da katıldı.

Kahvaltının ardından, Bal-Türk Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ayhan Orhan Kocaeli’de yüksek öğrenim imkanları konusunda bilgi verdi, soruları cevapladı. Öğrenciler ünlü şairlere ve kendilerine ait şiirler okudu.

İstanbul Tarih ve Kültür Gezisi

Balkan Kültür Evi’nden İstanbula geçen öğrenciler rehperler eşliğinde sırasıyla Topkapı Sarayı, Müze olan Ayasofya Camii ve Sultan Ahmet’i gezdiler bilgi aldılar. Bu gezilerin ardından Tekne ile boğaz gezisine katılan öğrenciler 11 Temmuz 2018 sabahı İstanbul’dan ayrılıp Bulgaristan’a döndüler.

 


İçeriği Paylaş