Makedonya’da tehlikeli gerginlik

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya Savunma Bakanlığına Talat Caferi’nin atanmasını bahane eden Makedon holiganlar, Müslümanlara saldırdı.

 

 

Makedonya Savunma Bakanlığı’na Talat Caferi’nin atanmasından memnun olmayan bazı Makedonlar, durumu hükümet binasının önünde protesto ettiler.

Caferi’nin 2000’lı yılların başında Makedonya’da yaşanan iç savaş sırasında Arnavutların kurduğu Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) komutanı olması ise memnuniyetsizliğin asıl sebebiydi.

Gergin anların yaşandığı protestoda ilk olarak hükümet binasının önünde polisle çatışan Makedonların, daha sonra ara mahallelere kadar olayı taşıdıkları ve saldırıların hedefinde genel olarak Müslüman Arnavutların olduğu görüldü.

Beş Arnavut’un ağır şekilde yaralanarak hastanelere sevk edildiği olaylarda haçı öpmeyi reddeden 13 yaşındaki bir çocuğun dövülerek yaralanması ise Makedonların olaylarda dini provokasyonları bir tarafa bırakmadıklarını gösterdi.

Arnavut vatandaşlara yönelik bir saldırı halini alan olayların ertesi günü karşıt bir gösteri olarak Arnavutlar sokağa döküldü. Aşırı milliyetçi Makedon gruplarının şiddetini kınamak amacıyla Cumartesi günü binlerce Arnavut protesto gösterisi düzenledi.

Şiddetin durdurulmasını isteyen Arnavutlar bu sefer de üzerlerine cop, göz yaşartıcı bombalarla gelen polis engeline takıldı. Onlarca kişi püskürtmelerden etkilenirken, üzerlerine isabet eden taşlar sonucu 11 polis de yaralandı. Organizatörleri belirlenemeyen protestoya katılan bazı kişileri ise gözaltına aldı.

Makedonya’daki son gelişmeler, bir kısım Makedonların iktidarı Arnavutlarla paylaşmak istemediklerinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Bunun temelinde ise şimdiye kadarki politikalarda iki farklı etnisitenin ortak yaşam oluşturmaları yönünde çalışmalara ağırlık verilmeyip Makedon odaklı siyaset yürütülmesi yatıyor.

Üsküp’teki olaylarda Makedon Polisi’nin protestoculara yönelik uyguladığı çifte standart ise dikkat çekti. Polisin, Savunma Bakanlığına atanan Ceferi’yi protesto etmek için toplanan, daha sonra Arnavutlar üzerinde yürüyen Makedon holiganlara karşı temkinli yaşlaşırken, ertesi gün bir gün önce yapılanları protesto etmek üzere toplanan Arnavutlara karşı aşırı güç ve göz yaşartıcı bomba kullanılması, çifte standart olarak yorumlanıyor.

Olaylar üzerine Priştine ve Tiran da devreye girerek tepkilerini dile getirdi. Kosova Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Makedonya’daki gergin durum üzerine tepki göstererek, son günlerde Makedonya’da tırmanan şiddeti ve Makedon holiganlar tarafından Arnavut asıllı vatandaşlara yönelik yapılan saldırıları kınadı. Bakanlık, bu şiddet olaylarının Arnavut-Makedon ilişkilerine zarar getireceğini dile getirerek olayların daha fazla büyümesini engelleyip etnik tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulundu.

Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili yaptığı açıklamada demokratik bir toplum için temel değerlerin zedelendiğini belirtti. Ülkedeki tüm siyasi aktörlere, bilhassa Arnavut siyasetçilere temkinli olmaları çağrısında bulunulan açıklamada “diyalog, yapıcılık ve anlayış, zor durumlara ve sorunlara çözüm bulmanın tek yoludur” ifadelerine yer verildi.

Makedonya aylardır durulmuyor. Makedonya‘da  kamu harcamalarının fazlalığı nedeniyle muhalefet partilerinin itiraz ettikleri, 2013 bütçesinin 24 Aralık’ta parlamentodan geçmesi üzerine patlak veren ve Avrupa Birliği temsilcilerinin koordinasyonunda geçtiğimiz hafta henüz çözüme bağlanan siyasi krizin ardından ülkede son etnik olaylara birlikte yeni bir kriz dönemine girilmesi ülkede kaygıyla yaratıyor.

Bölgenin istikrarını ve imajını tehdit eden son protestolar, siyasi gerginliği arttırırken uluslararası arenada da kaygıyla karşılandı. Bugünlerde durum normale dönmeye başlasa da ileride Makedonya’da etnik çatışmanın yeniden patlak verip farklı boyutlar kazanmasından endişe ediliyor.

 

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.