Romanya ‘BÜYÜK GALA’ya hazırlanıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Lumina Eğitim Kurumları’nın düzenlediği ve bu yıl 5’incisi gerçekleştirilecek Romanya’nın çok kültürlü en büyük organizasyonu “Türk – Romen Kültür Galası” yine büyük ses getirecek. Bükreş Sala Palatului’de 20 Mart’ta, Köstence’de ise 23 Mart tarihinde yapılacak Kültür Gala’sının tanıtımı yapıldı.

Bu yıl 5’incisi gerçekleştirilecek Romanya’nın çok kültürlü en büyük organizasyonu “Türk – Romen Kültür Galası” yine büyük ses getirecek. Bükreş Sala Palatului’de 20 Mart’ta, Köstence’de ise 23 Mart tarihinde (Casa de Cultura Constanta) düzenlenecek Kültür Gala’sının basın tanıtımı yapıldı.

Lumina Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen ve bu sene , “Sözlerimiz farklı, duygularımız aynı” sloganı ile duyurulan Gala’nın tanıtım toplantısına Büyükelçi Ömür Şölendil, programın sunucusu sanatçı Andreea Marin, Turizm Bakanlığı yetkilileri ile medya, kültür ve iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Konuşmalardan önce Romanya’daki Gala ve Türkiye’de düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları hakkında bir tanıtım filmi yayınlandı. Daha sonra Bükreş ve Köstence’de yapılacak Kültür Gala’sı ile ilgili bilgiler veren ünlü sunucu – gazeteci Andreea Marin, organizasyonda yer alacak Lumina Eğitim Kurumu öğrencilerinin ve öğretmenlerinin aylardır büyük bir heyecanla hazırlıklar yaptığını söyledi. Bu Gala’da başarılı olan öğrencilerin daha sonra 135 ülkeden binlerce çocuğun yer alacağı Türkiye’deki dev organizasyona katılacaklarını vurgulayan Marin, bu organizasyonu tarif etmekte güçlük çektiğini belirterek, “Belki Eurovizyon bu tarife sığabilir.” dedi.

Kendisinin çocuğunun da Uluslararası Bükreş Koleji’nde (ISB) eğitim gördüğünü ve bir veli olarak bu okulların başarılarından büyük memnuniyet duyduğunu vurgulayan Marin, bu nedenle programın tanıtımını da büyük bir memnuniyetle yaptığını kaydederek, “Bu uluslararası organizasyonda yer aldığım için kendimi çok mutlu hissediyor, gurur duyuyorum.” dedi. Lumina Eğitim Kurumları’nı ve yöneticilerini başarılı organizasyondan dolayı tebrik ettiğini söyleyen Büyükelçi Ömür Şölendil ise, Lumina okullarının eğitimin yanı sıra kültürel alanda da Romanya’ya önemli katkılar sağladığını söyledi.

Büyükelçi Ömür Şölendil, Lumina Eğitim Kurumları’nın sadece faaliyet gösterdiği Romen vatandaşları ve buradaki Türk vatandaşlarına değil aynı zamanda ev sahibi ülkeninin misafirleri olan diğer uyruktan öğrencilere de önemli hizmetler verdiğine dikkat çekti.

“Geçen yıl ilkine katılmaktan büyük bir memnuniyet duyduğum Gala’ya bu sene de büyük bir zevkle 20 mart’ta aranızda olacağım. “ diyen Büyükelçi Şölendil, programın sunucusu Andreea Marin’i de geçen yıl geleneksel kıyafetlerle başarılı bir şekilde sunduğu programdan dolayı kutlayarak başarılarının devamını diledi.

‘GALA’DAN SONRA ROMANYA’DA ÇOK GÜZEL ŞEYLER KONUŞULACAK’

Lumina Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Gürsoy da yaptığı konuşmada Gala ile ilgili bilgiler verdi. Lumina Eğitim Kurumları olarak Romanya’da 20 yıla yakındır eğitim öğretim faaliyetlerinde bulunduklarını belirten Gürsoy, şunları söyledi, “Öğrencilerimiz bugüne kadar ulusal ve uluslararası alanlarda çok büyük başarılar kazandı. Romanya’yı dünyanın her tarafında çok güzel temsil ettiler. Hayatın içerisindeki başka alanlarda çocuklarınızın çok güzel işler başarabileceklerine inandığımız için başka bir sosyal alanda kendilerine başka bir vazife verdik. Geçtiğimiz Eylül ayından itibaren amatör bir ruhla, gayretle çalışmaya başladılar. Çok sürpriz ve çok güzel şeyler hazırladılar. Öyle zannediyorum 20 Mart’ta sizlere Gala’yı sunduktan sonra 21 Mart’ta Romanya’da çok güzel şeyler konuşulacak.” dedi.

Lumina Eğitim Kurumları Genel Müdürü Fatih Göktaş da yaptığı konuşmada eğitim çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu sene Romanya’nın iki ilinde yapılacak Gala’nın ilki, 20 Mart Çarşamba günü Bükreş Sala Palatului’de, ikincisi ise 23 Mart tarihinde soydaşların ağırlıkta bulunduğu Köstence’deki ‘Casa de Cultura’ da gerçekleştirilecek. 200’ün üzerinde öğrencinin; türkü, şarkı, şiir, skeç ve pek çok sürpriz gösterilerin yer alacağı programları; ünlü gazeteci – sanatçı Andreea Marin ile ünlü Türk sunucusu Kemal Ayyıldız birlikte sunacak.

Büyük Kültür Gala’sına; Romanya Eğitim Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Bükreş Sektör 2 Belediyesi, Bükreş Çocuk Sarayı, Türk – Romen Dostluk Derneği, Romanya Diyalog Platformu (RODİAP) ve Güneydoğu Avrupa Lumina Üniversitesi de destek veriyor.

Tanıtım toplantısı, folklor ekiplerinin gösterileri ve verilen resepsiyonla sona erdi.

GALA’NIN BİLETLERİ SATIŞA ÇIKTI

Türk – Romen Gala’sının biletleri satışa sunuldu. Bilet almak isteyenler, eventim.ro adresi üzerinden http://www.eventim.ro/ro/bilete/gala-culturala-romano-turca-bucuresti-sala-palatului-507764/performance.html adresine girerek bileti satın alabilir. Ayrıca programla ilgili detaylı bilgi için: www.galaculturala.ro ve http://www.facebook.com/GalaCulturala web adresleri ziyaret edilebilir.

HAYRİ GÜL – BÜKREŞ


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.