Başmüftülük, Dupnitsa Camisi’ni geri alma talebinde bulundu

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Dupnitsa kentinde bulunan cami binasının mülkiyeti tartışma yarattı. Başmüftülüğün kültür anıtı olarak ilan edilen camiyi geri alma talebi yüzünden yerel papaz sakalını keseceğine dair uyarıda bulundu.

Peder Georgi Palikarski, Dupnitsa’da tek bir Müslüman dahi olmadığını iddia ediyor.

Birkaç gündür Dupnitsa’da kentteki caminin mülkiyetiyle ilgili belediyecilerle Başmüftülük arasında sessiz bir savaş sürüyor. Kültür anıtı olarak ilan edilen cami şu anda resim galerisi olarak kullanılıyor. Fakat Başmüftülük resmi olarak camiyi geri alma talebinde bulundu.

Talebi protesto etmek için Dupnitsa papazı, sakalını keseceğini söylüyor.
Papaz, Dupnitsa’da Müslüman olmadığını ve bunun için de Başmüftülüğün talebini
haklı bulmadığını ileri sürüyor.

Caminin müftülüğe verilmesi taktirde, ATAKA Dupnitsa halk itaatsizliğine geçecek

Aşırı sağcı Ataka partisi Dupnitsa teşkilatı Başkanı Metodi Stoynev, Bulgaristan Başmüftülüğünün caminin geri verilmesi için bulunduğu talebin, siyasi bir provokasyon olduğunu düşünüyor. Düzenlediği basın toplantısında, caminin geri verilmesi taktirde, halk itaatsizliğine başvuracaklarını bildirdi. Stoynev’e göre, caminin müftülüğe verilmesi gibi bir olasılık bulunmuyor.

Ataka Dupnitsa teşkilat Başkanı başka ilçelerde bulunan camileri de almaya çalışarak, Hak ve Özgürlükler Hareketi seçmenlerini sağlamlaştırmaya çalışıyor diye, yorumda bulundu.

Kırcaali Haber / haber.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.