Macaristan’dan Ankara’ya KKTC ve Ermenistan jesti

Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne güçlü destek veren Macaristan, Ankara’nın dış politikada başını ağrıtan Yukarı Karabağ ve Kıbrıs sorunlarında inisiyatif alıyor. Macaristan Parlamentosu’na Ermenistan’ın Yukarı Karabağ işgalini kınayan bir tasarı sunuldu. Macaristan’da ana muhalefetteki Daha İyi Macaristan Hareketi’nin (Jobbik) tarafından sunulan tasarı, Ermenistan’ın işgal altında tuttuğu Azeri topraklarından çekilmesini ve savaş sebebiyle topraklarından olan 1 milyon Azerinin yurtlarına dönmesini öngörüyor.
Tasarı hakkında Budapeşte’de kendisini ziyaret eden Türk gazetecilere bilgi veren Jobbik Partisi’nden ve Türk-Macar Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Tamas Hegedus, tasarının önümüzdeki günlerde parlamentonun dış ilişkiler komisyonunda tartışılacağını ve ardından meclis genel kurul gündemine geleceğini söyledi. Öneriyi partisinden bir bakan ve kendisinin sunduğunu belirten Hegedus, bu öneriyle Macar Meclisi’nin Ermeni işgaline karşı sesini yükseltmesini beklediklerini dile getirdi.
Böyle bir girişimin Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Macaristan’da gündeme gelmesi, şimdiye dek birçok ülke meclisinde Türkiye aleyhine karar çıkartan Ermenistan’ı tedirgin etti. Ermeni haber sitesi PanArmenian.Net’e konuşan bir hükümet yetkilisi, Macaristan’ın böyle bir karar alması halinde iki ülke ilişkilerinin olumsuz etkileneceği uyarısında bulundu.
BUDAPEŞTE, KKTC İÇİN DE İNİSİYATİF ALIYOR, KONU AB’YE DE GİDEBİLİR
Türk-Macar Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hegedus, Türkiye’nin AB sürecini tıkayan Kıbrıs sorunu konusunda da bir girişimde bulunmayı düşündüklerini açıkladı. Hegedus, Meclise KKTC’ye yönelik izolasyonların kaldırılması yönünde de bir karar tasarısı da sunmayı planladıklarını duyurdu. Tasarının önümüzdeki ay verilmesi düşünülüyor. KKTC’nin uluslararası ticari bağlantılar kurabilmesi için ticari ambargoların kalkmasını istediklerini belirten Macar milletvekili, KKTC’li iş adamlarının başka ülkelerle rahatça ticaret yapmasına olanak sağlayacak olan Avrupa Birliği’nin KKTC için planladığı Doğrudan Ticaret Tüzüğünün hayata geçirilmesi için AB nezdinde de inisiyatif alacaklarını kaydetti. Macaristan’da Ermeni ve Kıbrıs konularında Ankara’ya destek veren girişimlerin, radikal sağcı parti tarafından yapılması dikkat çekti.
AB, 24 Nisan 2004’te yapılan Annan Planı referandumunda Türklerin ‘evet’, Rumların ‘hayır’ demeleri üzerine 26 Nisan’da dışişleri bakanları seviyesinde bir karar alarak KKTC’nin tecridinin kaldırılması talimatı vermiş, AB Komisyonu da Temmuz 2004’te bu tüzüğü hazırlayarak, Konsey’e takdim etmişti. Ancak Kuzey Kıbrıs’taki hava ve deniz limanlarından doğrudan ihracat yapılmasına olanak sağlayacak olan tüzük Yunan ve Rumların engellemeleri sebebiyle hala hayata geçirilemedi.
(CİHAN)

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.