Bulgaristan’da özgürlüğe bir darbe daha

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Özgürce yapılan Ticari Sicil kaydı erişimine son veriliyor! İktidar partisi GERB ve yaşamı Türk düşmanlığı üzerine kurulu iktidarın gayri resmi yardakçısı Ataka Partisi milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen Ticari Sicil Yasasındaki değişikliklerle, özgürlük derin bir yara daha aldı. Bugüne dek internet üzerinden özgürce erişilen ticari kayıtlar 1 Ocak 2012 yılından itibaren bilgiler ödemeli olurken, sisteme erişim yapan kullanıcılar takip edilecek!
Ticari Sicil Kaydı işlemleri Adalet Bakanlığına bağlı Kayıt Ajansı tarafından gerçekleştirilmektedir. Bulgaristan genelinde iş yapan tüm yerli ve yabancı ticari kuruluşların bilgilerini içermektedir. Bu bilgiler arasında şirketin ismi ve kayıt adresi, iş alanı, sahipleri, sorumluluk taşıyan ortaklar, işletmenin yönetimi ve benzeri bilgiler içermektedir.
İş yapacağın kişi ve kuruluşlar hakkında kolayca bilgi edinmeye imkan veren sistem aynı şekilde gazetecilerin de araştırma yapmalarına olanak veriyordu. Bu yasaklar sonucunda sisteme giriş yapan her kullanıcı kolayca tespit edilebilecek. Erişim sanal ortamda internet aracılıyla sağlandığından her kullanıcının elektronik imza ya da sayısal sertifika sahibi olması gerekecek. Dolayısıyla özgürce yapılan şirket bilgilerine erişime son veriliyor, işletmenin sahipleri bilinmez oluyor. Denetim mekanizması ve gücü elinde olan kurumun, bilgilerle istediği şekilde oynamasını veya kötü amaçlar için kullanması yasayla engellenmiş değil.
İsmail İBRAHİMOĞLU

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.