Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Görüştü

Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım’ın, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüşmesi sona erdi. Başbakan Binali Yıldırım Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’u DolmabahçeBaşbakanlık Çalışma ofisinde kabul etti. Liderler, görüşme öncesi basına kısa bir görüntü verdi. Basına kapalı gerçekleşen ve bir saat 20 dakika süren görüşme sona erdi.

Bulgaristan Başbakanı Borisov’un, 15 Temmuz’da meydana gelen darbe girişiminde, ilk andan itibaren Bulgaristan hükümeti ve devleti olarak çok yakın, açık bir desteğinin olduğunu belirten Yıldırım, Türk halkının geleceğinden ve Türk demokrasisinden yana bu açık desteğinden dolayı mevkidaşına, Bulgar halkına da Türk halkıyla dayanışma içinde olduğu için teşekkür etti.

Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

” Bulgaristan ile aramızdaki sorunları öyle veya böyle çözeriz bir problem yok, geçmişte de çözdük. Bulgaristan ile aramızdaki mülteci sorununu çözmemiz, sorunun tamamen çözümü anlamına gelmiyor. Avrupa’nın bu tehditten bu şekilde kurtarma şansı yok. Çünkü bölgede Suriye’de, Irak’ta işler gittikçe daha zora giriyor. Biz yeni dalgaların oluşmaması için güney sınırımızda bazı tedbirler aldık. Buradaki DAEŞ ve diğer terör unsurlarını bölgeden temizliyoruz ki oradaki sivil insanlar evlerinden, barklarından tekrar göç etmek zorunda kalmasın. Ancak sorunun bütün Avrupa Birliği düzeyinde kapsamlı olarak ele alınma ve acilen çözüm üretme ihtiyacı var. Bu konuyu enine boyuna Sayın Başbakan ile konuştuk. Ümit ederim ki Avrupa Birliği de bu vesileyle bir kez daha bu meselenin farkına varmış olur ve gereken adımları atmış olurlar. ”

Başbakan Borisov’a Türkiye’ye gösterdiği dayanışma için teşekkür eden Yıldırım, “Gerek Türkiye gerekse Bulgaristan’da yaşayan Türkler, Bulgaristan ile bizim aramızdaki ilişkilerin adeta çimentosudur. İlişkilerimizi geliştiren daha da ileri götüren en önemli varlıklarımızdan biridir. Sayın Başbakan ile enerji, ulaştırma, kültür ve turizm konularında da ikili ilişkilerimizi geliştirmek bakımından neler yapılacak, bunları konuştuk. İlgili bakanlarımız bu konuda yakın çalışmaya devam edecek. İstanbul’u Uzak Doğu’ya, Balkanlar’a ve Bulgaristan’a bağlayacak dünyanın en geniş asma köprüsünü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışında bizlerle beraber olduğu için değerli dostum Borisov’a tekrar teşekkür ediyorum.” diye konuştu,

Mülteci sorunu için birlikte çalışma kararı

Bir gazetecinin “Türkiye, Bulgaristan ile Suriyeli mülteciler konusunda ikili bir sözleşme imzalamayı düşünüyor mu? sorusunu Yıldırım, ” Türkiye ve Bulgaristanmülteci sorununu, Bulgaristan’ın yaşamakta olduğu bu sıkıntıyı azaltmak için ikili bir gayret, ikili birlikte çalışma kararı aldı. Az önce bende açıkladım Sayın Başbakan da açıkladı. Her ne kadar Avrupa Birliği ile yapılacak anlaşma gecikmiş olsa da bu anlaşma oluncaya kadar ekim ayında tamamlanmasını bekliyoruz. Çünkü bu kanuni zorunluluk. Bu süreye kadar bile Bulgaristan’la aramızda çalışmaları yoğunlaştıracağız ve burada yaşanan sorunun çözümü için somut adımlar atmaya gayret edeceğiz.” diye cevapladı.

Kaynak: Ajans BG

 


İçeriği Paylaş