Batı Trakya’daki camiye 700 bin euro para cezası

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunan makamları, Batı Trakya bölgesindeki İskeçe iline bağlı Dolaphan köyündeki Hasanlar Camisi’nin avlusuna kaçak inşaat yapıldığı gerekçesiyle 700 bin euro (1 milyon 509 bin TL) ağır para cezası kesti. Cami avlusuna 398 metrekarelik alanında izinsiz inşaat yapıldığı gerekçesiyle mütevelli heyetine 2007 yılında kesilen 270 bin euroluk ilk ceza ödenmediği için söz konusu para, aradan geçen 4 yıllık faizler de eklenince 700 bin euro gibi büyük bir meblağa ulaştı. Oysa yöredeki mali müfettişlere göre camiye kesilen ilk büyük para cezasına yasal yollardan itiraz edilseydi, yapılacak indirim ve kesintilerle sadece 20 bin euro ödenecekti. Köy halkı ise mali müfettişlerin kestiği ve daha sonra faizlerle büyüyen para cezasının 700 bin euroya ulaşmasına sert tepkiler gösteriyor.
MİNARE İŞÇİSİNE HAPİS
Batı Trakya köylerinde normal bir köy camisi inşaatı, 100 ila 200 bin euro arasında bir tutara mal oluyor. Dolaphan köyü camisine kesilen para cezası da, cami inşaat maliyetinin 3 katından fazlasına ulaşmış oldu. Dolaphan köyü şimdi bu mahkeme kararını bozmak için temyiz mahkemesine başvuracak. Batı Trakya’da daha önce de benzer bir şekilde bir başka caminin minare inşaatında çalışan işçilere 3 ay hapis cezası, 2 azınlık gazetesine de 270 bin euro ceza verilmişti.

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.