Lahey’deki Boşnaklardan sevinç gösterisi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna savaşı sırasında Srebrenitsa‘da en az 8 bin Müslümanın katledilmesinden sorumlu tutulan Sırp general Ratko Mladiç, Hollanda’nın Lahey kentindeki Sceheveningen hapishanesine getirildi. Lahey’deki Bosnalılar bayraklar ile hapishane önünde sevinç gösterileri yaptı.

Duygularını dile getiren Bosnalı Müslüman Stevan Teodoryavic, “Katilin cezaevine konulması bizim için 16 yıl sonra gelen buruk bir mutluluk. Ailemden ve akrabalarımdan hayatını kaybeden çok sayıda kişi var. Bugün bizim için aynı zamanda bir bayram günü. Aslında daha önce yakalansa daha çok güzel olurdu. Bu yakalanmalar aslında acılarımızı biraz dindirse de acılarımız hep içimizde tazeliğini koruyor” dedi.

Lahey’de yaşayan bir diğer Bosnalı Nikita Teodorovic ise, “Mladiç’in cezaevine konulmasından son derece memnunum. Herkes yaptığı zulümlerin cezasını bu dünyada er geç görecekti. Bugün de bizim sevinç günümüz. Bir buçuk yıl içinde en ağır ceza olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alacağını tahmin ediyoruz. Çok anne Bosna’da acı çekti. İlk yakalandığında büyük bir sevinç yaşadık. Bosna’daki akrabalarımız bayram ettiler” ifadelerini kullandı.

Bu arada, Sırp cani Ratko Mladiç’in getirilmesi esnasında ellerinde Sırp bayrağı ile lehte tezahürat yapan küçük bir Sırp grubu polis tarafından sorgulandı. Gruptaki kişilerin kimlikleri alınarak taşkınlık yapmaları engellendi.

Mladiç, Lahey’deki mahkemede, 1992-1995 yılları arasındaki Bosna Hersek savaşı sırasında sivillere karşı suç işlemek, Srebrenitsa‘da soykırım yaparak binlerce kişinin ölümüne sebep olmak suçlarından yargılanacak. Mladiç’in 3 Haziran Cuma günü Lahey’deki savaş suçları mahkemesinde yargılanmasına başlanılacak.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.