Burgaz’ın Ruen (Uluhanlı) ilçesinde 22. geleneksel anma programı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

10 000 kişinin katılımıyla Burgaz ilinin Ruen (Uluhanlı) belediyesinde Asimilasyon Sürecinin sonunu belirleyen 22. Geleneksel Anma Mitingi ve Köy şenliği düzenlendi. Bu önemli olayı anmaya Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Riza, Merkez Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Karadayı, milletvekilleri Ramadan Atalay, Necmi Ali, Belgin Şukri, Durhan Mustafa, Gençlik Kolları Başkanı Ceyhan İbryamof, Gençlik Kolları Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeleri, parti eski milletvekillerinden Ahmet Hüseyin, Parti il ve belediye teşkilatları başkanları, Ruen belediyesi köy muhtarları, yurtiçi ve yurtdışından belediyenin misafirleri ve sakinleri geldi.

Konuşmasında Ruşen Riza, “Mayıs ayında Cebel, Demir Baba Tekke, Prestoe, Medovets gibi, o zor zamanlarda haklar ve özgürlüklerimiz için pek sevgili kurbanlar verdiğimiz yerlerden geçiyoruz. Ancak kapanışı burada, Ruen’in belediye olarak ilan edilişinin 32. ve Asimilasyon Sürecinin sonunun başlangıcının 22. yılını anıyoruz” dedi. Ayrıca Riza, Avrupa’ya ne tür işaretler verildiğini, Avrupalı bir diplomatın, bir yatırımcının Bulgaristan’a hangi gözle baktığını, nasıl yeni iş yerleri açacağının önemli olduğunu belirtti. Devamında Hak ve Özgürlükler Hareketinin her zaman ülkenin iyiliğini düşündüğünü, yeni yatırımların gelmesi gerektiğini, halkın daha iyi olmasını, hem yeni yolların yapılması hem de halka istihdam sağlayarak daha iyi bir geleceğe, beraberlik içinde gidilmesini istediklerini söyledi.

On bini aşan bir toplum önünde MYK Genel Sekreteri Mustafa Karadayı, buradaki herkesin Bulgaristan’ın, buradan da Avrupa Birliğinin birer onurlu vatandaşı olmak istediğini, nasıl ki 22 yıl önce totaliter rejimine boyun eğilmediğini ve çok sevgili kurbanların verildiğini, buradakilerin de bu tarihte yer alan kahramanlarının olduğunu belirtti. Ancak tüm bunların birlik içerisinde hareket edildiğinden dolayı mümkün olduğunun altını çizdi.

Kırcaali Milletvekili Necmi Ali, Hak ve Özgürlükler Hareketi, gelişimini geçiş döneminde güncelliğini bir an olsun kaybetmeyen Parti Lideri Ahmet Doğan sayesinde başardığını, ulusal çapta bir parti olmaktan çıkarak Avrupa düzeyinde bir siyasi oluşuma dönüştüğünü söyledi. Ayrıca HÖH’nin iktidar ortağı olduğu dönemdi tütün primlerinin nasıl 10 kat arttığını hatırlattı, son iki yılda kesildiklerini belirterek Maliye bakanına, “ Mayıs ayı geçiyor, söz verilen primler” nerede diye sordu.
HÖH Millet Meclisi grubu üyesi Durhan Mustafa, Mayıs ayının çok büyük öneme sahip olduğu, 22 yıl önce olanları anmama gibi bir lükslerinin olmadığını ve o dönemde halkın totaliter rejime karşı başkaldırdığını ve çok sayıda kurban verildiğini söyledi. Ayrıca, verilen bu kurbanlar sayesinde herkesin istediği dilde müzik dinlediğini, özgürce birbirleriyle konuşup gülüştüğünü, anadilinde korkusuzca ceza kesilmeden konuşabildiğinin altını çizdi. Devamında, “Her kirlilik yıkanabilir, ancak insanın ruhunda olan kin ve nefret asla temizlenemez. Nefreti söküp atacak bir temizlik maddesi yoktur. Herkesi birlik ve beraberliğe davet ediyorum ve hiç kimseye aramıza nifak sokmasına, bizleri kışkırtmasına ve tahrik etmesine izin vermemeliyiz” diye konuştu. Sözlerini de alanda olanları hoşgörülü ve dini tercihlere saygılı olmaya davet ederek noktaladı.

HÖH eski milletvekillerinden ve parti lideri Ahmet Doğan’ın danışmanı olan Ahmet Hüseyin, Bulgaristan’ın kendilerinin vatanı olduğunu, atalarının bu topraklarda yaşadığını, tüm baskılara rağmen kendilerinin de bu topraklarda yaşam sürmeye devam edecekleri düşüncesini paylaştı. Ayrıca, Ruen belediyesi genç bakımından ön sırada olduğunu diğer belediyelerde de bu olumlu gelişmeyi görmek istediğini söyledi.
Ruen belediyesi misafirleri ve sakinleri önünde Gençlik Kolları Başkanı Ceyhan İbryamof, burada bulunan herkesin kendini Avrupa vatandaşı olarak hissetmesi gerektiğini, Avrupa düzeyinde siyaset yapacak düşüncesine sahip kişilere ihtiyaç olduğunu, ancak Bulgaristan’da bu seviyede siyasetçilerin kıt olduğunu dile getirdi. Bunun yanında, kendisi gibi gençlerin çağdaş yönetim düşüncesine sahip kişilerin az olduğunu, ancak birlik ve beraberlik sayesinde siyasi ve manevi krizden kurtulmanın mümkün olduğunu belirtti.

İsmail İBRAHİMOĞLU


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.