Bulgaristan’da yeni İslam din dersi kitapları ilk aşamada onaylandı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgarşstan’da Bakanlık, yeni İslam din dersi kitaplarını ilk aşamada onayladı

16 Nisan 2020 Perşembe günü Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nda (MON) Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Eğitim Dairesi temsilcilerinin de hazır bulunduğu İslam Dini ders kitaplarını değerlendirme aşamasında genel bir not ortalamasının açıklandığı toplantı yapıldı.

Başmüftülük Eğitim Dairesi Başkanı Amir Feleti, konuyla ilgili Grandmufti.bg haber sitesine verdiği röportajda,”MON tarafından bize 1-4.sınıf öğrencileri için İslam Dini ders kitaplarının birinci değerlendirme aşamasında başarılı kabul edildiği bildirilen resmi bir mektup takdim edildi” diye açıkladı.

İslam Dini ders kitapları, Amir Feleti, Nazmiye Kulova, Dr. Osman İbrahimov, Dr. Selime Hasanova, Muhammed Kamber, Beyhan Mehmet, Alper Ahmet ve Gülgün Gaygacova’nın üye olarak yer aldığı bir komisyon tarafından hazırlandı. İslam Dini ders kitapları hazırlama projesi, Eğitimden Sorumlu Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasanov tarafından yönetildi, sorumlu editör ise Murat Boşnak idi.

Amir Feleti’nin ifadesine göre, yeni İslam Dini ders kitaplarının okutulmasına eylülde yeni 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren başlanması bekleniyor. Bu arada komisyon 6-12.sınıf ders kitaplarının hazırlanmasına yönelik çalışmalarına devam etmektedir.

Eğitim Dairesi Başkanı Amir Feleti,”6-12.sınıf ders kitaplarının hazırlanmasına yönelik çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanmasını umuyoruz” diye ekledi.

Haber: L. ÇAUŞEVA

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş