Kurucu Başkanımız Hüsmen ERDOĞAN Hakk’a Yürüdü

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin kurucuları arasında yer alan ve ilk başkanı olan Hüsmen Erdoğan’ın cenazesi ebediyete uğurlandı. Cenazede başta kızları olmak üzere yakınları, dostları ve Bal-Türk’ün eski ve yeni yöneticileri de yerini aldı.

Vasiyeti Yerine Getirildi

Vefatından önce -cenazesi için- kurucusu olduğu Bal-Türk’ün mutlaka haberdar edilmesini vasiyet etmişti. Bal-Türk’ün eski ve yeni yöneticileri ve üyeleri bu vasiyetini yerine getirdi. İzmit’te tanınan doktorlardan kızı Dr. Öznur Eriş başta olmak üzere diğer kızı ve damatları, torunları da babalarını son yolculuklarında yalnız bırakmadı.

Eski Başkanlardan Bayram Çolakoğlu, Selçuk Koç ve yönetimi temsilen Başkan Vekili Şükrü Ar ve Genel Sekreter Günay Uzun ile yönetim kurulu üyeleri Hüsmen Erdoğan’ın ebediyete uğurlanması sırasında hazır bulundular.

İzmit Fevziye Camiinde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından İzmit Kent Mezarlığına defnedildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Taziyede Bulundu

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN da cenaze namazından önce acılı aileye ve dernek yöneticilerine, cami avlusunda, başsağlığı diledi. TÜBİTAK’taki bilim kurulu toplantısından dolayı cenaze namazına kalamayacağını ifade eden BÜYÜKAKIN, taziyede bulundu ve merhuma Allah’tan Rahmet diledi.

Federasyon da Unutmadı

Bal-Türk’ün bağlı olduğu ve Rahmetli Hüsmen Erdoğan’ın da kurucusu olduğu Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Adına Genel Başkan Doç. Dr. Kader ÖZLEM de taziyede bulundu ve  bir Federasyon adına çelenk gönderdi.

Özgeçmişi

1923 Romanya Pazarcık Ezibey Bucağı Nasrettin köyü doğumlu. İlkokulu köyde Romanca ve Türkçe okudu.

Babası Türkçe öğretmeni Raşid Erdoğan. Lise öğrenimi Pazarcık Romen Lisesi (1934-1939) 1940 yılında göç ederek anavatana geldi. Lise öğrenimini Eskişehir’de tamamladı. 1945 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Okulu’na kayıt oldu. 1949 yılında İdari Şube’den mezun oldu. Eskişehir Vilayeti Maliyet Memurluğuna atandı. 1951 yılında Maraş ili Andırın Kaymakamlığı’na atandı. Ardından Çifteler, Karasu, Sorgu, Çıldır, Posof, Mecitözü, Zile, Gemlik, Silivri ve Ceyhan kaymakamlığı yaptı. Oradan Elazığ, Kocaeli ve Kırklareli vali yardımcılıklarına atandı. 1980 yılında istifa ederek emekliliğini istedi. Kocaeli’ne yerleşti. 1985 yılında Bulgaristan olayları çıkınca Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’ni kurdu.

1990 yılında görevini diğer arkadaşlara devretti.


İçeriği Paylaş