Kurucu Başkanımız Hüsmen Erdoğan vefat etmiştir.

Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin 1985-1990 yılları arasında başkanlığını yapan ve aynı zamanda Kocaeli’nin eski Vali Yardımcısı da olan Hüsmen Erdoğan’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz.

Hüsmen Erdoğan 1989 göçünde gelen göçmenlerin iskan ve işe yerleştirilmesinde büyük hizmetleri hatırlanan aynı zamanda Bulgaristan’da yaşanan sıkıntıları Türkiye’nin farklı illerinde organize edilen miting ve protestolar ile kamuoyunda ses getirmiş ve Bulgaristan Türklerinin sesinin duyurulmasında öncü rol üstlenmiştir. Balkan Camiasına katkılarından dolayı daima minnet ile yâd edeceğimiz Kurucu başkanımızın Cenazesi Yarın (29 Haziran) öğlen namazına müteakiben Fevziye camiinden kaldırılacaktır. Ailesinin, Sevenlerinin ve Balkan camiasının başı sağ olsun.

Hüsmen Erdoğan Kimdir?

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği 1985 yılında Hüsmen Erdoğan ve arkadaşları öncülüğünde kurulmuştur. Derneğin kurulmasını tetikleyen olay o yıllarda Bulgaristan’daki soydaşlarımıza uygulanmakta olan mezalimdir ve bu olayda eziyete maruz kalan soydaşlarımızı korumak derneğin temel amacını oluşturmuştur.

Hüsmen Erdoğan; 1923 yılında Romanya Pazarcık Ezibey Bucağı Nasrettin köyünde doğmuştur. İlkokulu köyde Romence ve Türkçe olarak okumuştur. Lise öğrenimine 1934’te Pazarcık Romen Lisesi’nde başlamıştır, ancak 1940 yılında anavatana göç ettiklerinden Lise öğrenimini Eskişehir’de tamamlamıştır. Üniversite eğitimine, 1945 yılında Ankara Siyasal Bilimler Fakültesi’nde başlamış ve 1949 yılında buradaki eğitimini tamamlamıştır.  Meslek hayatı ise; ilk olarak 1949 yılında Eskişehir Vilayet Memurluğuna atanmasıyla başlamıştır. 1951 yılında, Maraş ili Andırın Kaymakamlığı’na atanır. Ardından Çifteler, Karasu, Sorgu, Çıldır, Posof, Gemlik, Silivri ve Ceyhan Kaymakamlığı yapmıştır. Kaymakamlık görevinden sonra, Elazığ, Kocaeli ve Kırklareli Vali Yardımcılığı’na atandı ve 1980 yılında emekliliğini istedi. 1985 yılında Kocaeli’ye geldi ve Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin kuruluşunda yer aldı. Derneğe “kamu yararı statüsünü” kazandıran Erdoğan, 5 yıl başkanlık görevinde bulunduktan sonra 1990 yılında görevini Hüsrev Sipahi’ye devretti.

 

Kurucu Başkanımız Hüsmen Erdoğan İle Söyleşi

 


İçeriği Paylaş