Kırcaali’de coşkulu Kutlu Doğum etkinliği

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Kırcaali Bölge Müftülüğü’nün organizasyonuyla bugün Biznes İnkübatör salonunda Kutlu Doğum Programı gerçekleştirildi.

Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (SAV) dünyaya teşriflerinin Miladi 1443.yıldönümünü kutlamaya gelen tüm bölgeden Peygamber sevdalılarına salon küçük geldi.

Etkinlikte hazır bulunan misafirler arasında Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Muavin Konsolos Gürler Gürsoy, Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, T.C. Sofya Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Fikret Karaman, Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Krumovgrad (Koşukavak) Bölge Müftüsü Nasuf Nasuf, Edirne Mimar Sinan Vakfı Kurucusu ve Eski Din Dersi Hocası Hasan Gümüş, Adalet ve Kalkınma Partisi Edirne İl Başkanı Müjdat Kahve, Türkiye Başbakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Trakya Bölge Koordinatörü Fatih Ot, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, HÖH İlçe Başkanı Muharrem Muharrem, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ahmet, Mestanlı İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov ve Müdür Yardımcısı Haluk Yıldız ve ev sahibi konumundaki Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Müftü Vekili Erhan Recep ve Bölge Müftülüğü Vaizi Enver Halil hazır bulundular.

Program esnasında Hz. Muhammed Mustafa’nın (SAV) dünyaya gönderilen son Peygamber olarak tüm insanlık açısından önemi ve model hayatına vurgu yapıldı. Yüce Allah’a hamdü senalar edildi, Kur’an-ı Kerim’den ayetler okundu, birçok Hadis-i Şerifler aktarıldı, Efendimize yazılan birçok şiir söylendi, ilahiler okundu, hep birlikte selatü selamlar getirildi, dua edildi.

Bölge Müftülüğü Vaizesi Sibel Mehmet’in yönetiminde yürütülen Kız Kuran Kursu İlahi Korosu’nda yer alan kızlar ellerinde güllerle ilahi ve Efendimize yazılmış şiirler okudular, bol bol alkış aldılar. Ayrıca Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi’nde öğrenci olan Aydın Mehmet ile Özcan İsmet de programa söyledikleri içli ilahilerle yer aldılar.

Kırcaali Bölgeliği tarafından Yılın İmamı ilan edilen Benkovski (Killi) imamı Hafız Erdinç Süleyman’ın mükemmel sunuculuğunda gerçekleştirilen Kutlu Doğum programı Merkez Camii’nde Türkiye’den konuk imam Recai Yıldız’ın yaptığı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından camide görevli yerli imamlar Erdinç Hayrulla ve Avni Tahir, Efendimizin (SAV) hayatını özet mahiyetinde açıklayan Mevlid-i Şerif okunmasını icra ettiler.

Konuşmasına Allah’a hamd ederek ve Efendimize selatü selamlar getirerek başlayan Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, konukları ve tüm Muhammed (SAV) sevdalılarını selamladı. Allah Teala’nın (CC) Kuran’ı okumayı, anlamayı, hayatımızda tatbik etmeyi, Peygamber Efendimizin (SAV) ahlakıyla ahlaklanmayı nasip etmesini temenni etti. Müftü, bu yılki Kutlu Doğum Programı’nın ana temasını belirterek “İnsanlığa Örnek Hz. Muhammed (SAV)” doğrultusunda konuşma yaptı.

Daha sonra kendilerine bölge Müslümanları adına şükranlar sunularak, başarılı çalışmalarının devamı dileğinde bulunuldu.

Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis yaptığı selamlama konuşmasında, organizasyondan dolayı Bölge Müftülüğüne kendileri ve HÖH İl ve İlçe Başkanlığı adına teşekkürlerini sundu. Günümüzde insan ve Müslüman olmanın pek kolay olmadığına dikkat çekerek, Kırcaali’yi Kırcaali yapanların her şeyden önce Türk ve Müslümanların olduğunu kaydetti. Ülkede vakıf mallarının Başmüftülüğe iadesine ilişkin yürütülen davalara ve bununla ilgili çekilen sıkıntılara değindi. Bu zor günlerde birlik ve beraberlik içinde olmak zorunda olduğumuzun altını çizdi.

Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Kutlu Doğum Programlarının yaklaşık 25 yıl önce Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan ve günümüzde dünyanın dört bir tarafında coşkuyla kutlanan çok güzel bir gelenek olduğunu ifade etti. Sayın Cebeci, “Türk İslam medeniyetinde mevlit gibi Kutlu Doğum da artık bizim Hz. Peygamber, Ehli Beyt sevgisini göstermemize imkan sağlayan bize özgü geleneklerden birisi haline geldi.

Daha önce görev yaptığım yerlerde de çok memnuniyetle bunu gördüm” diyerek, Kutlu Doğum kutlamalarının birleştirici fonksiyon icra ettiğini söyledi. Bugün sizleri burada da coşkuyla gördüğüm için ayrıca mutlu oldum. Kırcaali’ye her defasında ayrı bir heyecanla geliyorum. Beklediğimden daha coşkulu, daha istekli bir toplulukla karşılaştım. Bundan ayrıca memnun oldum” dedi.

Sayın Cebeci, “Filibe Başkonsolosu olarak, şunun altını çizmek istiyorum. Bu tür programlar bizim için çok önemli. Bir araya gelmek, ortak değerlerimizi yaşatmak için çok önemli. Müslümanlığımız, dilimiz, dinimiz bizi var eden temel unsurlardır. Bunlara sahip çıkmamız gerekiyor, bunları yaşatmamız gerekiyor” diye vurguladı.

Bunları yaşatmanın yollardan birinin bu tür organizasyonlara aktif katkı sağlamak, mümkün olunca organizasyonda yer almak, özellikle çocukların ve gençlerin bu tür organizasyonlara teşvik edilmesi, camilerimize, hocalarımıza, aynı şekilde dilimize sahip çıkılması ve kültürümüzün yaşatılması gerektiğine dikkat çekti. Bu sebepten dolayı bu tür organizasyonları önemsediklerini vurguladı.

Konukları ve bölgedeki Müslümanları selamlayan Şabanali Ahmet de günün önemi ve anlamına binaen bir konuşma yaptı. Daha önceleri Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümünün Osmanlı döneminde Süleyman Çelebi’nin yazdığı Peygamberin hayatını anlatan Mevlid-i Şerif kitabının okunmasıyla anıldığının, fakat o günün şartlarında yazıldığı için Peygamberi anlama, hayatını aktarma anlamında, getirdiği mesajları daha iyi idrak etme anlamında yetersiz kalıyor düşüncesiyle ve sadece camideki cemaate değil, toplumun tüm kesimlerine hitap ederek Kutlu Doğum programı düzenlenmeye başlandığını kaydetti. İleride daha büyük salonlarda, daha geniş platformlarda bu tür programların tertiplenmesi ümidini ifade etti. Efendimizin (SAV) hayatından bazı hususlara dikkat çekerek, örnek alınması gerektiğini vurguladı. Sadece bugün değil, Efendimizi (SAV) her gün anmamızı temenni etti.

Programa konuk konuşmacı olarak katılan Sofya Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Fikret Karaman, bu salondaki herkesin şüphesiz Efendimize (SAV) olan sevgisinden dolayı burada bulunduğunu ifade etti. Bu sebepten dolayı Hz. Muhammed Mustafa’nın manevi ruhaniyetinin Kırcaali Müslümanlarını selamlamakta olduğunu söyleyerek, hep beraber Peygamberimize selatü selam getirmeye davet etti.

Prof. Dr. Karaman, yaptığı uzun konuşmasında Efendimizin bir müjdeci ve uyarıcı, bir rahmet ve kurtarıcı olarak gönderildiğini belirterek, Kur’an-ı Kerimden ayetler ve hadisler aktararak getirdiği ilim öğrenme, hoşgörü, huzur, barış, samimiyet mesajlarına dikkat çekti. İslam alimi, “Bulgaristan Müslümanlarına önemli bir görev düşüyor. Hayatları ilimle birleşmelidir. Kendi dillerine, kültürlerine, medeniyetine sahip çıkmaları gerektiğini özellikle burada vurgulamak istiyorum” dedi.

Bu konuda hizmet veren kurum ve şahıslara şükranlarını sundu. Üç yıldır sürdürdüğü görev süresinin mayıs ayında dolduğunu belirterek, bu nedenle herkese veda ettiğini dile getirdi. Edirne Mimar Sinan Vakfı Kurucusu ve Eski Din Dersi Hocası Hasan Gümüş, Müslümanların Peygamber Efendimizi (SAV) aslında her gün andığını kaydederek, bugün Kırcaali’deki kardeşleriyle birlikte Efendimizi anmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Hz. Muhammed’in (SAV) son günlerinde sahabelerle vedalaşırken, Cennetül Baki’de bulunduğu bir sırada Anadolu’ya, Rumeli’ye göz çevirerek, iç geçirerek, “Kardeşlerimi özlüyorum” dediğini aktardı. Anadolu’da, Rumeli’de Efendimize olan sevgisinden dolayı en çok kullanılan isimlerin Mehmet, Mustafa, Ahmet, Hüseyin, Hasan, kadın isimlerinden ise Fatma, Zeynep, Ayşe, Emine olduğunu paylaştı. Türkiye’de 11 milyon kişinin Efendimizin ve yakınlarının isimlerini taşıdıklarına dikkat çekti. Bu bağlamda Anadolu için Türkistan ve Muhammedistan ifadelerini kullandı.

Momçilgrad İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov, okulda öğrenci eksikliği olduğunu kaydederek, bölgeden velilerin çocuklarını bu okulda okutmaları çağrısında bulundu. İmam Hatip lisesi öğrencilerinin bu okulda eğitimini tamamladıktan sonra istedikleri yüksek okulda eğitimine devam edebildiklerine dikkat çekti.

Kutlu Doğum Programı’nın sonunda Kırcaali Bölge Müftülüğü Vaizi Enver Halil de Peygamber Efendimizin (SAV) insana olan sevgisini gösteren bazı hadisleri aktardı, sünnetlerine değindi, şiir okudu. Yüce Allah’ın Peygamber Efendimizin (SAV) şefaatine nail olmamızı ve Cennette o’na komşu olmayı nasip etmesini diledi.
Organizasyon için Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’e, salonu tahsis eden ve her türlü destekte bulunan Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’e, program için sağladıkları ulaşımlardan dolayı Kirkovo (Kızılağaç) Momçilgrad (Mestanlı), Cebel (Şeyh Cuma), Ardino (Eğridere), Çernooçene (Yeni Pazar) belediyelerine, programa gelen herkese ikram sağlayan Edirne Mimar Sinan Vakfı mütevelli heyet Başkanı Şükrü Çeşme’ye şükranlar sunuldu.

Yaklaşık üç saat süren Kutlu Doğum Programı’nın sonunda herkese salon çıkışında pilav ve ayran ikram edildi.

Kırcaali Haber

10246390_741915592507506_4865095861981031813_n

 

10172797_741915852507480_103077961253129512_n

 

10256963_741915409174191_6942673508817689118_n


İçeriği Paylaş