Bağımsız Milletvekili Marko, “Türkler Benim İyi Dostlarım”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Bağımsız Milletvekili Georgi Merko, Bulgaristan’da dostlarının çoğunun Türk olduğunu ve her açıdan Türklerin çok iyi bir dost olduklarını söyledi.

Bulgaristan Bağımsız Milletvekili Georgi Merko, Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesine gelerek Belediye Başkanı Vahap Akay’a hayırlı olsun ziyaretindebulundu. Bulgaristan parlementosuna GEP Partisi’nden Rangrat Milletvekili olarak giren ve sonra partiden istifa ederek bağımsız milletvekili olan Georgi Marko, yakın arkadaşları ileÇerkezköy’e gezmeye geldiğini söyledi.

30 Mart Seçimleri sürecinde Çerkezköy’deki arkadaşı İsmail Tarıkulu’ndan Vahap Akay’ın seçimlerde başkanlığın favori ismi olduğunu öğrendiğini söyleyen Bulgar Milletvekili Merko, Akay’ın seçimin galibi çıkarak başkan seçildiğini öğrenince sevindiğini dile getirdi.

Bulgaristan Bağımsız Milletvekili Georgi Marko, Vahap Akay’ın seçimi kazanmasından son derecemutlu olduğunu ve Çerkezköy’e gelmeden önce seçim sürecinde de seçimin favori isimlerinden olduğunun bilgisine sahip olduğunu belirterek, “Arkadaşım sayesinde buradaki seçim sürecindeki atmosferden az da olsa bir bilgi sahibi oldum. Ve seçimde sizin başkanlığın en kuvvetli ve iddialı ismi olduğunu öğrenmiştim. Şimdi görüyorum ki karşımda oldukça genç ve enerjik bir Belediye Başkanı var. Sizi diğer belediye başkanlarını görünce oldukça genç gördüm. Sizin genç ve enerjik oluşunuz güzel ilçeniz Çerkezköy’e çok güzel hizmetler yapacağınızın bir göstergesidir. Çerkezköy şehri çok güzel ve toplu bir şehir. İnanın çok güzel bir kentte yaşıyorsunuz. Şehrinizin her yeri derli toplu güzel ve intizamlı, böyle güzel bir şehri ilk defa görüyorum. Tam bir Avrupa kenti. Böyle güzel bir şehirde yaşayan insanlarında mutlu olduklarını düşünüyorum. Sizin Çerkezköy’e çok daha güzel işler yapacağınıza inanıyorum”dedi.

“TÜRKLER BİZİM EN İYİ DOSTLARIMIZ”

Bulgar Milletvekili Marko, Bulgaristan’da dostlarının çoğunun Türk olduğunu ve her açıdan Türklerin çok iyi bir dost olduklarını da ifade etti. Marko, “Benim en yakın dostlarım Türktür. Türkler her açıdan çok iyi dostturlar. Ben Bağımsız Milletvekili olarak, 140 sandalyeli BulgaristanParlementosu’nun 30’u Türklerin partisi DBS oluşturmakta ve ben de onlara destek vermekteyim.Türkiye ile Bulgaristan arasında iyi ilişkilerin daha da gelişmesi için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Marko, Bulgaristan’ın ekonomik yönden sıkıntı çektiğini ve bu nedenle Avrupa ülkelerinde devamlı göçlerin yaşandığını da belirterek, “Bulgaristan nüfus bakımından İstanbul nüfusunun üçte biri kadar bir ülke. Biz Bulgaristan olarak ekonomik sıkıntılar nedeniyle Avrupa ülkelerine devamlı göç veriyoruz. Göçü önlemek ve ülke ekonomisini iyi düzeye getirmek için çalışıyoruz. Şu anda Avrupa ülkelerinden Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda ve İngiltere’de toplam bir buçukmilyon insanımız bulunuyor. Romanya’da da 200 bin vatandaşımız var. Onların da ekonomik ve sosyal durumlarının iyileştirilmeleri konusunda çalışmalar başlattık. Ayrıca 300 bin vatandaşımızda Ukrayna’da yaşıyor. Ukrayna’da yaşanan olaylardan tedirginlik duyuyoruz ve orada bulunanvatandaşlarımız ülkelerine dönmek istemeleri nedeniyle bu konuda da çalışmalarımız sürüyor” ifadelerini kaydetti.

Marko, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ı Bulgaristan’a özel konuğu olarak davette debulunarak, “Sizi özel konuğum olarak Bulgaristan’a davet ediyorum. Benim konuğum olun. Bulgaristan’ın her yerini bizzat ben size gezdireceğim. Sizi gezdirmek içinde kendime zaman ayıracağım. Bu dostluğumuzun ebediyen sürmesini istiyorum. Türkler asırlar öncesi bizlerin bugünlere gelmesinde dayanan paylaşımları ve bizlere gösterdikleri öğretileridir” dedi.

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Bulgaristan Bağımsız Milletvekili Georgi Marko’nun da ziyaretinde memnunluk duyduğunu ve Çerkezköy’ü güzel ve bir Avrupa şehrinden daha güzel görmesinde de hoşnut olduğunu belirtti.

Başkan Akay, “30 Mart Mahalli İdareler seçimleri sonrasında ilk defa Bulgaristan gibi komşu bir ülke milletvekilinin bizleri ziyaret etmesinden çok memnun ve mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Biz Türkler olarak misafirperver insanlarız. Bu geçmişte de böyleydi. Şimdi de böyle, gelecekte de böyle olacak. Nazik davetinize teşekkür ediyorum. İnşallah Bulgaristan göçmeni olan meclis üyemiz değerli çalışma arkadaşım Nihat Mıstık ile birlikte yapacağımız Bulgaristan ziyaretinde mutlaka sizlerle de birlikte olacağız. Bizim de amacımız iki ülke arasındaki ekonomik ve sosyal alanlardaki birlikteliğin daha da gelişmesine katkı sağlamak olacak. Her zaman sizleri Çerkezköy’de ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı da bilmenizi istiyorum” dedi.

Başkan Vahap Akay ziyaret sonunda Bulgaristan Bağımsız Milletvekili Georgi Marko’ya Türk kahvesi ile Türk Lokumu hediye etti.

İHA

İçeriği Paylaş