Bulgaristan ve Hırvatistan, Libya’daki isyancı geçici konseyini meşru olarak tanıdılar

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan ve Hırvatistan 28 Haziran Salı günü, Bingazi’deki isyancı Ulusal Geçici Konsey’i (NTC) Libya halkının tek meşru temsilcisi olarak tanıyan en az 19 diğer dünya ülkesine katıldılar.
Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov ve Hırvat mevkidaşı Gordan Jandrokoviç, ülkelerinin kararını yayınladıkları ortak bir bildiride duyurarak, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin “döneminin sona erdiğini” vurguladılar ve Kaddafi’yi derhal istifaya davet ettiler.
Bakanlar, “Libya halkı üç aydan uzun süredir özgürlük haklarını savunuyor. Onların bu meşru talepleriyse, Muammer Kaddafi’nin emrindeki kuvvetlerin şiddetli saldırılarıyla karşılanıyor.” diyerek şöyle devam ettiler: “Albay Kaddafi, kendi halkına zalimce saldırarak bütün meşruiyetini kaybetmiştir.”
Reuters’in haberine göre, bu duyuruyla NTC’yi kamuoyu önünde Libya halkının meşru temsilcisi olarak tanıyan ülke sayısı 21’e ulaştı.
Her ikisi de NATO üyesi olan iki Balkan ülkesi, Libya’daki sivil nüfusu hükümet güçlerinin saldırılarından korumanın yanı sıra Kuzey Afrika ülkesi üzerinde bir uçuşa yasak bölge ve deniz ambargosu uygulama amaçlı devam eden uluslararası çabalara verdikleri desteği de dile getirdiler.
Ülkeler, kararlarını Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) Kaddafi, oğlu Saif el İslam ve Libya istihbarat şefi Abdullah el Senussi hakkında, Şubat ayının ikinci yarısında Libya genelinde işlendiği iddia edilen insanlık suçlarından tutuklama emirleri çıkarmasından bir gün sonra geldi.
Kararı Salı günü düzenlenen basın toplantısında açıklayan ICC başsavcısı Luis Moreno-Ocampo, Kaddafi’nin yardımcılarını Libya liderini kendisine yöneltilen suçlamalara yanıt verebilmesi için tutuklayıp Lahey mahkemesine teslim etmeye çağırdı. Savcı bununla birlikte, başka Libyalılar hakkında tutuklama emirleri çıkma olasılığını da ileri sürdü.
Trablus’taki yetkililer ICC’nin tutuklama emirlerini reddetmelerine karşın, Bulgaristan ve Hırvatistan Libya’da işlenen savaş suçlarıyla itham edilenlerin Lahey’de adaletin huzuruna çıkacaklarından emin olduğunu ifade etti.

Mladenov ve Jandrokoviç Salı günü yaptıkları açıklamada, “İnsanlık suçu zanlıları, ceza mahkemesinde yargıç huzurunda hesap verecektir.” dediler.
Bakanlar, ülkelerinin Bingazi merkezli konseye verdikleri desteğin “NTC’nin hukukun üstünlüğü üzerine inşa edilmiş ve en yüksek uluslararası insan hakları standartlarına uygun, demokratik ve katılımcı bir Libya inşa etme sürecine liderlik edebileceği anlayışından kaynaklandığını” da kaydettiler.
Duyuru, Mladenov’un Bingazi’ye yaptığı ve NTC Başkanı Mustafa Abdel Celil ve diğer konsey üyelerinin yanı sıra Libya muhalefetinin kalesindeki STK’ların temsilcileriyle bir araya geldiği bir günlük ziyarette yapıldı.
Bulgar basınında çıkan haberlere göre, ziyaretinde bakana Sofya’nın Libya’nın isyancı başkentindeki özel temsilcisi olarak görev yapacak ve NTC ile düzenli temasları sürdürecek olan Delyan Dakov eşlik etti.
Bu içerik SETimes.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.