Kanadalılar Bulgaristan’da altın arayışında

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kanadalı şirket Haskovo ve Dimitrovgrad civarlarında yapacakları araştırmalar için 2 milyon leva civarında harcama yapacakları bildirildi. Kanadalı Mundo Capital şirketi maden tespiti için geniş bir çalışma hazırladıkları açıklandı. Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre 191 kilometre karelik bir alanda çalışmalarını yürütmeleri için izin verildiği ve Haskovo, Mineralni Bani, Dimitrovgrad ve Pırvomay ilçelerin civarlarında olacağına dair bilgi verildi. 
İlk alınan bilgiye göre şirket 1,996 milyon leva araştırmak için verilirken 230 bin leva da çevrenin korunması için harcanacaktır. Verilen izin 3 yıl için geçerli olacaktır. Bu süre bittikten sonra şirketin talebi üzerinde 2 defa 2 yıllık daha uzatılabilir. Araştırmalar sonuçlandığı zaman madenlerin miktar ve kalitesi tespit edilecektir.
Mundo Capital şirketi genelde altın ve bakır madenleri ile uğraştığı biliniyor. Sırbistan ve Meksika’da bakır ve altın madenleri bulunuyor, Çin’de de altın madeni açılması için çalışmalarını sürdürüyorlar. Kanadalı şirket Bulgaristan’da 2001 yılında kurulan ve kıymetli metaller araştırma ve geliştirme faaliyetlerle olan “Bulgaria alfa” şirketi tarafından temsil edilmekte.
Bu şirketin de Bulgaristan’a gelerek Kanada şirketlerin bu ülkeye gösterdikleri ilgiyi kanıtlamakta. Birkaç yıldır Dundee Predcious Metals (DPM) ülkede en büyük altın madenini işletmekte. Geçen sene de Krumovgrad yakınlarında olan Ada tepe’de altın içeren madenleri çıkarmak için izin aldıkları da bilinmekte.

 

Yazar: Chinar WEB, Editör:Erdinç Asanov
Kaynak:Blitz

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.