Bir Bulgar Kadının Gözü’nden Türkiye

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Birçok Türk şirketi Bulgaristan’da faaliyet göstermekte. Hatta Bulgar ve Türk şirketlerinin dayanışma ve dostluk dernekleri mevcut. Bundan bahsederken şu sorular akla geliyor – Türkiye’de temsilciği olan ya da kurulan Bulgar firmaları yok mu; iki kültür birbirini nasıl etkiliyor? Bu soruların cevabını ararken bir iş kadınıyla tanıştım. Adı Maya Petkova. Kendisi çok düzeyli pazarlama uzmanı. Şu anda çalıştığı şirketin İstanbul ve Ankara’da temsilcilikleri var. Maya Petkova yıllar önce edindiği deneyiminin yeni müşterilerini memnun etmekte yararlı olacağı düşüncesinde.

Sohbetimize Maya Petkova’nın kendisini tanıtmasıyla başladık. Her anımız farklıydı. Dolayısıyla soru cevap olması yerine, söyleşimizin ayrı ayrı konulu olmasına özen gösterdim.

KISA TANITIM

Adım Maya Petkova. Sofya doğumluyum. 61 yaşındayım. Torun sahibiyim. Eskiden sporcuydum. ÇSKA kulübünün hentbol takımında yer aldım. Bu vesileyle dünyayı dolaştım. Başta Batı ve Doğu Avrupa’yı gezdim ve farklı kültürlerle tanıştım20 yıldır çok düzeyli pazarlama uzmanı olarak çalışıyorum.

TÜRKİYE HAKKINDA

17 yıl önce bir Hırvat şirketinde çalışmaya başladım. Onun Bulgaristan ve Türkiye’de temsilcilikler vardı. Ancak İstanbul ofisinin geliri düşüktü. Kapatılmasına karar verecektik ki, İstanbul’da çok sayıda Bulgaristan göçmeni olduğu gerçeğini hatırladık ve bu unsuru göz önüne alarak  yenilikler yapma kararı aldık.o zaman Türkiye’ye ilk kez gittim. Otobüsle yolculuk ettim. Yolda bir leylek gördüm. Ona baktım.  İnançlara göre leylek bebek getirir. Ben de çalıştığım şirketi bebeğim olarak görüyordum. Çıktığım yolculuğa da yeni bir başlangıç gözüyle bakmaya karar verdim. Bu leyleğin uğurlu geleceğine inandım ve öyle oldu. İstanbul’daki müşteri sayısı yükseldi. Hatta bundan kazanç elde etmeye başladık. Yıllar sonra yeniden İstanbul’dayım. Uzman olarak görev yaptığım şirket hem İstanbul, hem Ankara’da ofis açtık.

TÜRK KÜLTÜRÜ VE MÜZİĞİ

Yurdumu severim, ancak yeni ülkeleri, yeni kültüleri tanımak da hobim. Eskiden bazen  20 gün evde olmazdım. Hep yurt dışında olurdum. Bir hafta sonra hemen Bulgaristan’ı özlemeye başlardım. Sporcu olarak Fransa ve İtalya’da kalmam içi teklif aldım. Bu teklifleri kabul etmedim. Türkiye konusu farklı. İstanbul’a daha ilk ziyaretimde aşık oldum. Aylarca orada kalmak zorunda kaldım. Yavaş yavaş Türk kültürünü tanıdım ve çok sevdim. Müziğine de hayranım. Mesela son zamanlarda Tarkan dinliyorum. Yılların sanatçısı Orhan Gencebay’ın şarkıs olan Hatasız Kul Olmaz’ı yorumluyor. Çok beğeniyorum. Tabii, Sezen Aksu’yu da unutmamak gerek.

İKİ KÜLTÜR ARASINDAKİ FARK

İki kültür arasındaki temel fark din. Biz, Bulgarlar Ortodoks Histiyanız. Türkiye’nin büyük bir bölümü Müslüman. Din ve etnik özellikler günlük yaşama da yansımış. Buna rağmen Türkler de Bulgarlar da birbirin sever sayar. İnsanlar sınır tanımıyor. Benim için de öyle.bence sınırları devlet adamları koyuyor. Bu şekilde halk daha kolay yönetileblir.

İKİ KÜLTÜR ARASINDAKİ BENZERLİK

Türkler de, biz, Bulgarlar da, misafirperver, sevecen ve çalışkanız. Dans etmey, şarkı söylmeyei severiz. İş dahilinde seminerlerimiz olur. Eğlenmeyi bilen insanalar arasında etnik veya din farkı yok.

TÜRKİYE’DEKİ YAŞAM

Yaşam standatı çok yüksek. Maaşlar yüksek. Vatandaşlar daha erken ve kolay emelki olabiliyor. Birçok şirket çalışanları çin ulaşım ve yemek sağlıyor. Toplu ulaşım sistemi vatandaş odaklı. Otobanları mükemmel. Neredeyse hiç edenk yok. /gülüyor/ Son yıllarda Bulgaristan’ın da ilerleme kaydettiğini gözlemiyorum. Sanıyorum ki bir yirmi yıl sonra yurdumuz da daha fazla gelişmiş olacak.

TÜRKİYE’DE EN SEVDİĞİ ŞEHİR

En sevdiğim şehir Antalya. İstanbul’da yaşadım. Hala oradayım. Orayı seviyorum. Ancak Antalya’ya ilk gittiğimde orada daha önce bulunmuşum hissi uyandırdı. Kendimi o kadar özgür hissettim ki, yeniden Antalya’ya gideceğim diye kendi kendime söz verdim. Ve… bir ay önce oradaydım. Antalya’da müşterilerimiz var artık.

BULGARİSTAN- TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Aslında politikayla pek ilgilenmem. Haber de pek izlemem. Son zamanlardaki haberler o kadar olumsuz ki, aynı eğilimi Türk televizyon kanallarında da görüyorum. İkil ilişkilere değnmek gerekirse, şunu söylemek isterim. Özellikle ekonomik ve kültürel ilişkiler derinleşiyor. Hatırladığım kadarıyla başbakan Boyko Borisov geçen yıl mevkidaşı  Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Türkiye başbakanını beğeniyorum. İstanbul’da kaldığım zaman içinde şu anki Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikasını destekleyen birçok kişi olduğunu gözlemledim.

İkili ilişkilere dönelim. Bulgaristan ve Türkiye arasında turizm alanında da işbirliği mevcut. Birçok vatandaşımız tatil yeri olarak Türkiye’yi seçiyor. Türkiye ile çalışan tur operatörlerimiz var. Ben de bu yıl tatilimi Türkiye’de geçirmeyi planlıyorum.

Yazar: Meral Sadık, Editör:Alın Tüfekçı
Kaynak:Chinar WEB


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.