Türk-Bulgar sınırında hurdacı krizi

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da hurda ticareti yapan şirketler hükümeti protesto etti.

 

Bulgaristan’da hurda ticareti yapan şirketler, hükümetin sektörde yaptığı mevzuat düzenlemelerini protesto etmek için kamyonlarını yola çekerek, Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nı 3 saatliğine trafiğe kapattı.

Eylem nedeniyle Avrupa’dan tatillerini geçirmek üzere Türkiye’ye gelmek isteyen gurbetçiler, Bulgar gümrüğünde uzun kuyruklar oluşturunca, beklemekten sıkılan sürücüler kornalarına basarak tepki gösterdi.

Bulgaristan hükümeti bugünden geçerli olmak üzere, hurda sektöründe mevzuat değişikliğine gitti. Hurda ticareti yapan şirketler ise  kişilerin metal satmasını yasaklayan yasayı protesto etmek için Avrupa’dan tatillerini geçirmek üzere Türkiye’ye gelmek isteyenlerin yoğun olarak kullandığı Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nı seçti.

Kamyonlarla sınır kapısı önüne kadar gelen hurdacılar, saat 18.00 sıralarında araçlarını yola çekerek trafiğe kapattı. Seslerini duyurmak için bu eylemi yaptıklarını ifade eden hurdacılar, uzun süre Bulgar polisiyle tartıştı. Yolu trafiğe açmadıkları için Türkiye’den Kapıkule Sınır Kapısı üzerinden Bulgaristan’a gitmek isteyenler gümrük sahasında kuyruk oluşturdu.

KUYRUK OLUŞTU

Romanya’ya gitmek için yola çıktıklarını ancak gümrüğü geçemediklerini anlatan Şeref Koç,“Türk sınırından çıktık ancak karşı tarafta hurdacıların eylemi varmış. Bu nedenle yol kapalı geçiş yapamıyoruz. Ailem ve çocuklarla yaklaşık 2 saattir bekliyoruz. Bulgarların sürekli Türkiye’ye yönelik kötü yönetimleri ve uygulamaları var zaten. Şimdi de hurdacıların eylemi olduğu için geçemiyoruz” dedi.

İsmet Barış ise 3 saattir Bulgaristan’a girmek için kuyrukta beklediğinibelirterek, “Türkiye’den çıkış işlemi yaptık ama 3 saattir Bulgaristan’a gidemiyoruz. Sanıyorum hurdacılar yolu kapatmış protesto ediyorlar. Bizde onları bekliyoruz çünkü geçişlere izin verilmiyor” diye konuştu.

KORNALI TEPKİ

Kapıkule Sınır Kapısı’nın karşısındaki Bulgar Kapitan Andreova gümrüğünde bekleyen TIR ve araç sürücüleri korna çalarak hurdacıların eylemini protesto etti. Saat 21.00’a kadar süren eylem nedeniyle Türkiye’den giden yaklaşık 50 araç, Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek isteyen 150 kadar araç ise yollarda beklemek zorunda kaldı.

Yaklaşık 3 saat süren eylemin ve tartışmaların ardından hurdacılar yolu trafiğe açtı. Bulgaristan’ın yeni mevzuatına göre hurda metal ticareti yapan şirketler, sadece sertifika sahibi lisanslı şirketlerden alım yapabilecekler. Bunu protesto eden hurdacı esnafının eylemlerine ilerleyen saatlerde devam edeceği öğrenildi.


İçeriği Paylaş