Mustafa Çeriç;“Türkiye’nin Balkanlar Politikasının Belirlenmesine Katkı Sağlamak İstiyoruz.”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna-Hersek ve dünya genelindeki tüm Boşnak sivil toplum örgütlerini bir araya getirmek ve Boşnakların haklarını savunmak amacıyla kurulan Dünya Boşnak Kongresi’nce, Makedonya’da tanıtım toplantısı düzenlendi.
Eski Bosna-Hersek Reis-ul Uleması ve Dünya Boşnak Kongresi Başkanı Mustafa Ceriç toplantı sonrasında Zaman Makedonya’ya yaptığı açıklamada; “Türkiye bir bölgesel güç olmaya doğru hızla ilerliyor. Biz bundan dolayı çok memnunuz. Ben Türk halkına nice başarılar dilerim. Türkiye’nin siyasi elitine de şu mesajı vermek istiyorum; Türkiye’nin Balkanlar politikasının belirlenmesinde sürece dahil edilmeyi ve katkı sağlamayı istirham ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Bosna-Hersek ve dünya genelindeki tüm Boşnak sivil toplum örgütlerini bir araya getirmek ve Boşnakların haklarını savunmak amacıyla kurulan Dünya Boşnak Kongresi’nce, Makedonya’da tanıtım toplantısı düzenlendi. Başkent Üsküp’ün Çayır Belediyesi Meclis salonunda, Boşnakların Kültür Topluluğu Derneği tarafından düzenlenen tanıtım toplantısına, eski Bosna-Hersek Reis-ul Uleması ve Dünya Boşnak Kongresi Başkanı Mustafa Ceriç, Boşnak Bilim ve Sanat Akademisi (BANU) Başkanı Prof. Dr. Ferid Muhiç ile Boşnak, Türk ve Arnavut siyasetçi, din adamları ve vatandaşlar katıldı. Dünya Boşnak Kongresi’nin deklarasyonunun okunmasıyla başlayan kongrede konuşan Ceriç, uzun bir dönemden sonra tekrar beraber olabilmek amacıyla Üsküp’e geldiklerini ve Üsküp’e gelmeden önce ise Kosova ve Arnavutlu’ta bulunduklarını söyledi. Dünya Boşnak Kongresi aktiviteleri çerçevesinde gerçekleşen bu ziyaretin amacının bu yeni oluşumunu tanıtmak ve gerek boşnak gerek diğer kardeş milletlerle hasbihal etmek olduğunu söyleyen Çeriç sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu aslında yeni bir başlangıç. Hep beraber akıl ve cesaretle beraberce çalışalım. Bizim ana amacımız gelecekte vuku bulabilecek yeni soykırımları engellemek. Çalışmalarımızı dünya’ya “Never Again (Bir daha asla)” sloganıyla duyurduk.” Boşnaklar ve Arnavutlar arasındaki iş birliğinin önemine vurgu yapan Çeriç, Boşnakların Arnavutlardan “milletin”, Arnavutların ise Boşnaklardan “dinin nasıl sevildiğini” öğrenebileceğini söyledi. Bugün Balkanlar’da yaşananların Osmanlı’nın parçalanmasının sonuçları olduğunu ifade eden Ceriç, Arnavutlar ile Boşnakların önümüzdeki dönemde daha yakın iş birliği içerisinde olmaları gerektiğini vurguladı. BANU (Boşnak Bilim ve Sanat Akademisi) Başkanı Ferid Muhiç de, Avrupa’da İslamı ilk kabul eden milletler olan Arnavut ile Boşnaklar arasında bir işbirliğinin gerekli olduğunu söyledi. Programda, kongreye üye olan bazı Boşnak, Türk ve Arnavut Makedonya vatandaşarına rozetleri takıldı. Program sonrasında Zaman Makedonya’ya düşüncelerini aktaran Çeriç şunları söyledi;” Türkiye bir bölgesel güç olmaya doğru hızla ilerliyor. Biz bundan dolayı çok memnunuz. Türkiye geçmişte, şimdi ve gelecekte hep Balkanlarda olacak. İnsan kaynaklarımızın ve kurumlarımızın bölgedeki sıkıntılarla tek başına mücadele edebilecek duruma gelmesine yardımcı olması noktasında Türkiye’den beklentilerimiz ve taleplerimiz var. Türkiye’nin Balkanlardaki etkisi tartışılmazdır. Tarihte de Osmanlı, bugünkü Avrupa’ya da örnek olabilecek şekilde hem de asırlar boyunca beraber yaşama kültürünu aşılamıştı. Türkiye de bugün aynı mirası devam ettirebilir. Ben Türk halkına nice başarılar dilerim. Türkiye’nin siyasi elitine de şu mesajı vermek istiyorum. Türkiye’nin Balkanlar politikasının belirlenmesinde sürece dahil edilmeyi ve katkı sağlamayı istirham ediyoruz.”

http://mk.zaman.com.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.