Jelyazkova: Bulgaristan’daki Türklerin, Bulgarcası da Türkçesi de düşük seviyede

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkçe eğitim 1992 yılında basılan kitaplardan yapılırken, eğitim konusunda yeterli kalifiye eleman bulunmadığı açıklandı.

Bulgaristan’daki Türk azınlığın çocukların sadece yüzde 15’i Bulgarca’ya tam vakıf olduğu açıklandı. Etnik Azınlıkları Araştırma Merkezi’nin yaptığı çaplı incelemede, sadece Türk çocuklarının değil, aynı zamanda onların velilerinin de Bulgarca konuşmalarında problem yaşadığı aktarıldı.

“Bulgar okullarında Türk çocuklarının eğitim problemleri” adı altında yapılan aylarca süren incelemeyi takdim eden Antonina Jelyazkova, ülkedeki Türklerin Türkçesi de edebi olmadığını ve dilin minimum sözcüklerle ifade edildiğini belirtti.

Halkın birçok lehçe kullandığını söyleyen Jelyazkova, Türkçe eğitimin 1992’de basılan kitaplarla yapıldığını aktardı.  Bu sorundan dolayı acil olarak yeni kitap basılması önerisini yapan araştırma merkezi uzmanı, bunun artık ikinci eğitim dönemine yetiştirilebileceğini savundu.

Zaman Bulgaristan


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.