Filibe’deki Çifte Hamam, Osmanlı eserlerinin sergilendiği müzeye dönüşüyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Filibe Belediye Başkanı İvan Totev ‘Starinna Banya’ olarak bilinen Osmanlı döneminden kalan Çifte Hamam’ın müzeye dönüştürülebileceğini açıkladı. Totev, Çifte Hamam’ın mozaik müzesi veya Filibe’nin Osmanlı döneminde bulunduğu süreden kalan belge ve eşyaların sergileneceği daimi bir müzeye dönüştütülebileceğini belirtti. 16 yüzyılda inşaa edilen Çifte Hamam’ın milli kültür eseri olduğu için şu ana kadar kullanılan ‘İzkustvo dnes’ Derneği tarfından boşaltılacağı kaydedildi. Derneğin bugüne kadar hiçbir kira ödemediğini belirten Belediye Başkanı Totev, dernek müdürü Emil Mirazçiev’in 600 leva tutarında kira sözleşmesini imzalamaya yanaşmadığını belirtti. Başkan Totev, Belediye Enstitüsü ‘Eslki Filibe’ Müdürü Ameliya Geşeva ile Tarih Müzesi Müdürü Stefan Şivaçev’e  eserle ilgili en uygun projeyi sunmaları için vazife verdiğini belirterek, güzel bir proje sayesinde dört asırlık eserin turistlerin ilgisine sunmayı hedeflediklerini kaydetti.

Çifte Hamam’ın Osmanlı döneminden kalan orjinal bir eser olduğunu ifade eden Stefan Şivaçev, bu eserin Osmanlı dönemini canladıran bir müzeye dönüştürülebileceğini vurguladı. Eserin muhakkak restorasyondan geçmesi gerektiğini vurgulayan Şivaçev, müze dışında kadın ve erkek bölümlerinin bulunduğu hamam olarak da canlandırılabileceğini kaydetti.

Bulgaristan Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.