“Siyasi kriz Bulgaristan ekonomisi için risk oluşturuyor”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) Meclis Bütçe ve Maliye Komisyonu Başkanı Petır Çobanov, Bulgaristan devlet radyosu BNR’ye verdiği demeçte, “Bulgaristan ekonomisinin büyümesinde de bir yavaşlama olacak. 2022 için büyüme hızında düşüşün %3,2 civarında olmasını bekliyorum. Bu yıl için tahminler, orta derecede iyimser olan %1-1,5 arasında bir düşüş olacağı yönündedir. Düşüş oranı, durgunluğun ne kadar büyük olacağına bağlıdır” dedi.

Komisyon Başkanı, Bulgaristan ekonomisi için bir risk olarak ülkenin ekonomik sorunlarının kalıcı ve yapılandırılmış bir şekilde ele alınmasını imkansız kılan siyasi krize işaret etti.

Çobanov, “Avrupa’nın ekonomi modelindeki değişiklik, ucuz hammadde kaybı, Rusya’ya yönelik yaptırımlar-bütün bunlar Avrupa ekonomilerini, özellikle de Almanya ekonomisini etkiliyor. Tedarik ve arz zincirlerinde yaşanan kesintiler devam etmekte ve Çin’de devam eden sorunlar nedeniyle belirsizlik ve fiyat oynaklığı yaşıyoruz. Bu da bizi yüksek bir enflasyon ortamına sokuyor ve bu ortamda belirsizlik artıyor. Enflasyon ne kadar dalgalı olursa, işletmeler de dahil olmak üzere ekonomik kararlar o kadar zor alınabilir. Yatırımlar yavaşlar, bu da büyümeyi baskılar” diye değerlendirdi.

“Daha Fazla” programına konuk olan Komisyon Başkanı, olumlu bir tarafa da işaret etti: “Ödemeler açısından bir önceki program döneminin sonundayız, 2023, projelerin tamamlanması ve ödenmesi gereken son yıldır. Büyük altyapı projeleri söz konusu olduğu için bu olursa, ekonomik büyüme için olumlu bir teşvik yönünde etki yapacak”.

Çobanov’un ifadesine göre, Bulgaristan 2024’te Avro Bölgesi’ne katılmaktan uzaklaşıyor.

Komisyon Başkanı, işgücü piyasasında halen işgücü açığı olduğuna ve bu nedenle işsizlikte bir artışın görülmediğine dikkat çekti. İş dünyası için durum belirsizliğini koruyor ve şirketler, ciddi yatırımlar yapmaktan kaçınıyor.

Değişime Devam Ediyoruz (PP) partisine verilen hükümet kurma görevi ile ilgili Çobanov, HÖH’ün Meclis Genel Kurul’unda yapılacak oylamada hükümet programını destekleyip desteklememe konusunda karar alacağını, ancak hükümet kurulamayacağını düşündüğünü söyledi.

Çobanov, “Yılbaşından önce de görüşme girişimleri oldu, ancak hepimizin istediği sonuca, yani kabine oluşumuna yönelik etkili bir diyalog girişimi olmadı. İkinci hükümet kurma yetkisi yerine getirilemeyecek, ama üçüncüsü için çabalar sarf edilecek” dedi.

 

Kaynak: Kırcaalihaber


İçeriği Paylaş