İvanov: Avrupa Birliği 25 yıldır bizi aldatıyor ve manipüle ediyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyroge İvanov, yaşanan mülteci krizi sebebiyle ve Makedonya’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonu sürecinde engellenmede bulunduğu iddiasıyla Avrupa Birliği ve özellikle Almanya’ya yönelik sert eleştirilerde bulundu. İvanov,‘‘Kimse bizi sevmiyor’’ dedi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Almanya’nın en büyük gazetesi ‘‘Bild’’ ile yaptığı söyleşide ülkesi için “teslim ve terk edilmiş’’ ifadelerini kullandı. ‘‘Kimse bizi sevmiyor’’ diyen ‘‘öfkeli’’ cumhurbaşkanı – söyleşiyi yapan gazetecilerin deyimiyle – söyleşide Almanya ve Avrupa Birliği’ne sert eleştirilerde bulundu.

Türkiye’nin AB tarafından 6 milyar avro ve vize serbestliği alacak olmasından dolayı Makedonya’nın kendini AB tarafından aldatılmış hissine kapılıp kapılmadığı sorusuna ise, ‘‘Makedonya’nın AB tarafından terk edilmesi ilk kez değil, zaten biz bunu daha önce de yaşadık! Kosova krizi zamanında 360 bin mülteci kabul ettiğimizde kimse bize yardımcı olmadı. Onun için şimdi proaktif tepki gösterdik. Ordumuz sınırı koruyor. Bu durumda zaten mülteci krizi için AB’nın hatalarını ödüyoruz, 25 milyon avro para harcadık ve olağanüstü hal ilan ettik. Avrupa’dan ne gelir elde ettik ? Hiçbir şey! Bir sent bile! Şimdi AB üyesi olmayan bir ülke olarak, Avrupa’yı AB üyesi olan yani Yunanistan’dan korumamız gerekiyor’’ cevabını verdi.

Kaynak: timebalkan


İçeriği Paylaş